Wybieramy świąteczny przebój wszech czasów [SONDA]

Wybieramy świąteczny przebój wszech czasów [SONDA] pixabay.com

Od poniedziałku (14 grudnia) do piątku (18 grudnia) na naszej stronie internetowej możesz głosować na swoje ulubione świąteczne piosenki. Weź udział w sondzie i zdecyduj, który utwór zasługuje na miano „Świątecznego przeboju wszech czasów”!

Świątecznych przebojów powstało wiele. Jedne lubimy bardziej, inne mniej, ale są też takie, bez których po prostu nie wyobrażamy sobie Świąt. „Last Christmas”, a może „Misteltoe And Wine”? Który z nich lubisz najbardziej?

Największy świąteczny przebój wszech czasów to:

All I Want For Christmas Is You – Mariah Carey

Piosenkę napisała i skomponowała Mariah Carey wraz z kompozytorem Walterem Afanasieffem. Utwór znalazł się na świątecznej płycie artystki pt. „Merry Christmas”. Krążek ukazał się w 1994 roku. Słowa piosenki mówią o tym, że artystka nie chce na Święta żadnych prezentów. Jej największym marzeniem jest ukochany mężczyzna.

Christmas Time – Bryan Adams

Piosenkę napisali Bryan Adams i Jim Vallance. Została nagrana w Vancouver. Jest to jedna z najpopularniejszych kompozycji świątecznych w dorobku Kanadyjczyka. Artysta nie zdecydował się na nakręcenie teledysku do tego singla.

Do They Know It’s Christmas – Band Aid

Piosenkę napisali Bob Geldof i Midge Ure. Powstała ona po tym, jak Geldof - lider zespołu The Boomtown Rats - wraz z żoną Paulą Yates, 23 października 1984roku obejrzeli w telewizji BBC reportaż dotyczący głodu w Etiopii. W utworze usłyszymy takich artystów jak: Sting, Paul Young, Boy George, George Michael, Bono, David Bowie, Phil Collins i Paul McCartney.

Driving Home for Christmas – Chris Rea

Utwór ukazał się w 1986 roku. Skomponował go sam Chris Rea. Artysta napisał tę piosenkę kilka lat wcześniej niż ją nagrał. Powstała w czasie podróży z Londynu, kiedy wraz z żoną utknął w korku. Według niego jest to samochodowa wersja kolędy.

Happy Xmas (War Is Over) – John Lennon

Kompozycja „Happy Xmas (War Is Over)” została nagrana w 1971 roku. Obok Johna Lennona piosenkę zaśpiewał chór Harlem Community. Tak naprawdę nie jest to piosenka o świętach, a protest song. Ono i Lennon sprzeciwiali się wojnie w Wietnamie i właśnie w ten sposób chcieli wyrazić swoje niezadowolenie.

Last Christmas – Wham!

Utwór „Last Christmas” napisał i wyprodukował George Michael. Singiel ukazał się w 1984 roku. Piosenka nigdy nie dotarła do 1. miejsca brytyjskiej listy przebojów. Teledysk do „Last Christmas” został nakręcony w Szwajcarii.

Let It Snow – Steve Wariner

Utwór powstał w 1945 roku. Napisali go Sammy Cahn i Jule Styne. Jako pierwszy zaśpiewał go Vaughn Monroe. Swoje wersje tej kompozycji oprócz Steve’a Warinera wykonali też m.in.: Bing Crosby, Kylie Minogue czy Rod Stewart.

Misteltoe And Wine – Cliff Richard

Piosenkę skomponowali Jeremy Paul, Leslie Stewart i Keith Strachan na potrzeby musicalu „Scraps”, który był adaptacją baśni Hansa Christiana Andersena „Dziewczynka z zapałkami”. Po raz pierwszy sztukę można było zobaczyć w 1976 roku w londyńskim teatrze Orange Tree. Cliffowi Richardowi bardzo spodobała się ta kompozycja, ale chciał jej nadać bardziej religijny wymiar, dlatego zmienił odrobinę słowa piosenki.

Thank God It's Christmas – Queen

Piosenkę skomponowali gitarzysta zespołu Queen Brian May oraz perkusista Roger Taylor. Singiel ukazał się w listopadzie 1984 roku. Spędził 6 tygodni na brytyjskiej liście przebojów, ale nie dotarł do miejsca pierwszego.

Wonderful Christmas Time – Paul McCartney

Utwór powstał w 1979 roku. Piosenkę w całości samodzielnie nagrał Paul McCartney na potrzeby projektu „McCartney II”. Jednak w teledysku do tej kompozycji wystąpili członkowie zespołu Wings.

 

A może lubicie jakąś inną świąteczną piosenkę?

Więcej: