Wybieramy najpiękniejszą kolędę [SONDA]

Wybieramy najpiękniejszą kolędę [SONDA] pixabay.com

W przedświątecznym tygodniu na naszej stronie internetowej możesz głosować na swoje ulubione kolędy. Weź udział w sondzie i wybierz najpiękniejszą z nich!

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Ich nieodłącznym elementem jest śpiewanie kolęd. „Cicha noc”, a może „Wśród nocnej ciszy”? Która zasługuje na miano najpiękniejszej?

Najpiękniejsza kolęda to:

Bóg się rodzi

…czyli „Pieśń o Narodzeniu Pańskim” autorstwa Franciszka Karpińskiego. Tekst powstał na zamówienie księżnej marszałkowej Izabeli z Czartoryskich Lubomirskiej. Po raz pierwszy pieśń zagrano w 1792 roku w Starym Kościele Farnym w Białymstoku.

Cicha Noc

Po raz pierwszy wykonano ją w 1818 roku w austriackim Oberndorf bei Salzburg. Autorem tekstu w języku niemieckim („Stille Nacht”) był Joseph Mohr, a muzykę skomponował Franz Xaver Gruber. Polskie słowa ułożył ok. 1930 roku Piotr Maszyński.

Dzisiaj w Betlejem

Autor słów i melodii tej kolędy jest nieznany. Jej tekst można odnaleźć w jednym ze śpiewników z 1878 roku. Pieśń o podobnym tytule i muzyce istnieje też w tradycji ukraińskiej i białoruskiej.

Gdy się Chrystus rodzi

Tak jak w przypadku „Dzisiaj w Betlejem” autor tej kolędy nie jest znany. Prawdopodobnie melodia tej pieśni jest starofrancuska. Wiadomo, że śpiewano ją już w 1843 roku.

Gdy śliczna Panna

Autor słów i muzyki tej kolędy również jest anonimowy. Prawdopodobnie pochodzi z początku XVIII wieku. Utwór popularny był zwłaszcza w żeńskich klasztorach.

Jezus Malusieńki

Również w tym przypadku trudno ustalić autora melodii i tekstu. Pierwsze zachowane rękopisy pochodzą z XVIII wieku. Znaleziono je w klasztorze karmelitanek z Krakowa i benedyktynek ze Staniątek.

Lulajże Jezuniu

Ta kolęda prawdopodobnie powstała w XVII wieku. Jej najwcześniejszy zachowany zapis pochodzi z 1705 roku. Można go również znaleźć w antologii ks. Michała Marcina Mioduszewskiego z 1843 roku.

Mizerna cicha

Tekst tej kolędy napisał Teofil Lenartowicz. Jako pierwszy muzykę skomponował ks. Jakub Wrzeciono, ale najbardziej znana jest wersja Jana Galla. Oryginalny tekst składał się z 11 strof.

W żłobie leży

Ta kolęda powstała w XVII lub XVIII wieku. Jej autorem jest prawdopodobnie Piotr Skarga. Składa się z czterech strof wraz z osobnymi refrenami.

Wśród nocnej ciszy

Autor tej kolędy jest nieznany. Prawdopodobnie pieśń powstała na przełomie XVIII i XIX wieku. Po raz pierwszy została opublikowana w śpiewniku z 1853 roku. Bardzo często kolęda ta rozpoczyna pasterkę.

A może lubicie jakąś inną kolędę?

Więcej: