Wybieramy najpiękniejszą baśń [SONDA]

Wybieramy najpiękniejszą baśń [SONDA] pixabay.com/Wikimedia Commons/Walt Disney - Original Trailer

Od poniedziałku (1 lutego) do piątku (5 lutego) na naszej stronie internetowej możesz głosować na swoje ulubione baśnie. Weź udział w sondzie i zdecyduj, która z nich zasługuje na miano najpiękniejszej.

Pewnie każdy z nas miał w dzieciństwie swoje ulubione baśnie. Jedni woleli czytać o przygodach Jasia i Małgosi, a jeszcze inni martwili się losem Dziewczynki z zapałkami. Nie brakuje pewnie też fanów Śnieżki czy Kopciuszka. Baśnie braci Grimm, a może baśnie Andersena? Po które z nich chętniej sięgaliście?

Najpiękniejsza baśń to:

Alicja w Krainie Czarów

Baśń opowiada o przygodach tytułowej Alicji, która śledzi Białego Królika i spada w głąb głębokiej studni. W magiczny sposób przenosi się do Krainy Czarów, w której spotyka ją wiele przygód.

Fot. Wikimedia Commons/Jessie Wilcox Smith

Bambi

Bajka o przygodach jelonka o imieniu Bambi. Jego przyjaciółmi są królik Tuptuś oraz skunks Kwiatek. Pewnej zimy mama Bambiego zostaje zastrzelona…

Fot. Wikimedia Commons/Walt Disney - Original Trailer

Brzydkie Kaczątko

Baśń Hansa Christiana Andersena z 1843 roku. To historia łabędzia, który wychowywany jest przez kaczkę. Zostaje odrzucony przez wszystkich ze względu na to, że jest brzydki. Z czasem wyrasta na pięknego łabędzia.

Fot. pixabay.com

Calineczka

To historia napisana przez Hansa Christiana Andersena w 1835 roku. Opowiada o maleńkiej dziewczynce, która zostaje porwana przez ropuchę. Pomóc próbują jej m.in.: motyl i jaskółka. Ostatecznie poznaje króla elfów, w którym się zakochuje.

Fot. Wikimedia Commons/Vilhelm Pedersen

Czerwony Kapturek

Po raz pierwszy historię Czerwonego Kapturka opisał Charles Perrault w 1697 roku. Baśń opowiada o dziewczynce, która ubrana w pelerynkę z tytułowym czerwonym kapturkiem idzie przez las, żeby odwiedzić babcię. Spotyka tam złego wilka…

Fot. pixabay.com

Dziewczynka z zapałkami

Baśń Hansa Christiana Andersena napisana w 1845 roku. Opowiada o małej dziewczynce, która próbuje sprzedać zapałki. Nikt jednak nie zwraca na nią uwagi. W końcu znajduje ona cichy kąt, w którym próbuje się rozgrzać.

Fot. Wikimedia Commons/ Bertall

Jaś i Małgosia

To baśń braci Grimm z 1812 roku. Opowiada o dzieciach drwala, które zostają przez niego porzucone. Chłopiec i dziewczynka błąkają się po lesie aż trafiają do domku czarownicy.

Fot. Wikimedia Commons/ Alexander Zick

Kopciuszek

Swoje wersje tej baśni napisali zarówno Charles Perrault, jak i bracia Grimm. Opowiada ona o dziewczynce, którą zła macocha i przyrodnie siostry wykorzystują jak służącą. Pewnego razu zjawia się u niej dobra wróżka i przemienia ją w piękną dziewczynę. Tak przygotowana rusza na bal, gdzie poznaje księcia.

Kot w butach

To baśń ludowa, którą w 1697 roku spisał Charles Perrault. Młody chłopiec dostaje od ojca kota, który, jak się okazuje, mówi ludzkim głosem. Zwierzę obiecuje mu, że pomoże mu się wzbogacić i odmieni jego los.

Fot. pixabay.com

Królewna Śnieżka

To ludowa baśń niemiecka, którą po raz pierwszy w 1812 roku opublikowali bracia Grimm. Opowiada o pięknej królewnie, którą próbuje zabić zła macocha. Wysyła ją wraz z myśliwym do lasu, jednak ten lituje się nad nią i puszcza wolno. Królewna trafia do domku siedmiu krasnoludków i zostaje z nimi.

Fot. pixabay.com

Pinokio

Autorem tej baśni jest Carlo Collodi. Pinokio jest drewnianą marionetką, która jednak potrafi mówić i ruszać się. Jego ojcem jest majster Dżepetto. Chłopiec bywa nieposłuszny, a za każdym razem, kiedy kłamie, jego nos się wydłuża. Jego największym marzeniem jest zamienić się w prawdziwego człowieka.

Fot. Wikimedia Commons/Walt Disney - Original Trailer

Śpiąca Królewna

Baśń autorstwa Charles′a Perraulta. Opowiada o królewnie, która ukłuła się wrzecionem i zasnęła na sto lat. Uratować może ją tylko pocałunek księcia.

 

A może lubicie jakąś inną baśń?

Więcej: