Wybieramy najlepszy polski serial lat 60., 70. i 80. [SONDA]

Wybieramy najlepszy polski serial lat 60., 70. i 80. [SONDA] East News Poland

Od poniedziałku (23 listopada) do piątku (27 listopada) na naszej stronie internetowej można głosować na najlepszy polski serial emitowany w PRL-u. Weź udział w naszej zabawie! 

W PRL-u powstało wiele seriali, które do dziś chętnie oglądamy. „Alternatywy 4”, „Dom”, a może „Janosik”? Który z nich był według Ciebie najlepszy?

Najlepszy polski serial z lat 60., 70. i 80. to:

Alternatywy 4

Serial w reżyserii Stanisława Barei powstał w 1983 roku. Opowiadał o losach mieszkańców bloku przy ulicy Alternatywy 4 na warszawskim Ursynowie. W rolę gospodarza domu  Stanisława Anioła wcielił się Roman Wilhelmi. Oprócz niego wystąpili m.in.: Bożena Dykiel, Witold Pyrkosz, Wiesław Gołas i Stanisława Celińska.

Czterdziestolatek

Reżyserem tego serialu był Jerzy Gruza. W rolę uwielbianego przez widzów inżyniera Stefana Karwowskiego wcielił się Andrzej Kopiczyński. Jego żonę Magdę zagrała Anna Seniuk. Niezapomnianą kreację stworzyła też Irena Kwiatkowska, czyli kobieta pracująca, która „żadnej pracy się nie boi”.

Czterej pancerni i pies

Serial przedstawia perypetie załogi czołgu Rudy 102 oraz ich psa Szarika w czasie II wojny światowej. Widzowie z zapartym tchem śledzili losy Janka Kosa, Gustlika, Grigorija i Tomka Czereśniaka oraz Marusi, Lidki i Honoraty.

Daleko od szosy

To serial z 1976 roku. Wyreżyserował go Zbigniew Chmielewski. Głównym bohaterem jest Leszek Górecki, który opuszcza rodzinną wieś i wyprowadza się do miasta. Pewnego razu poznaje Anię, w której szybko się zakochuje. 

Dom

Serial powstał w 1980 roku. Jego reżyserem jest Jan Łomnicki. Opowiada o losach mieszkańców kamienicy przy ulicy Złotej w Warszawie. Ich losy zostają wplecione w wydarzenia związane z odbudową stolicy oraz nową sytuacją polityczną kraju.

Janosik

Serial opowiadał o przygodach zbójników mieszkających w górach. Na ich czele stał Janosik, którego zagrał Marek Perepeczko. Wraz z kompanami napadał na bogatych mieszkańców zamku i bronił uciśnionych chłopów. Jego ukochaną była Maryna. 

Stawka większa niż życie

Serial był emitowany od 1968 do 1969 roku. Opowiadał on o pracy agenta J-23, czyli porucznika Hansa Klossa. W jego rolę wcielił się Stanisław Mikulski. Wiele zwrotów z produkcji do dziś używana jest w języku codziennym. Kultowe są m.in. stwierdzenia: „Nie ze mną te numery, Brunner” czy „W Paryżu najlepsze kasztany są na placu Pigalle. Zuzanna lubi je tylko jesienią”.

Wojna domowa

Serial komediowy, który powstał w latach 1965-66. Jego reżyserem był Jerzy Gruza. Głównymi bohaterami są Zofia, Kazimierz i Paweł Jankowscy. Kultową sceną produkcji stały się odwiedziny nieznajomego, który za każdym razem pyta, czy jest suchy chleb dla konia.  

Zmiennicy

Serial z 1986 roku w reżyserii Stanisława Barei. Opowiada o losach warszawskich taksówkach pracujących w fikcyjnym przedsiębiorstwie WPT. Głównymi bohaterami są  Katarzyna Piórecka (pracująca jako Marian Koniuszko) i Jacek Żytkiewicz.

07 zgłoś się

Był to jeden z pierwszych seriali kryminalnych. W roli głównej - porucznika Sławomira Borewicza - wystąpił Bronisław Cieślak. Mówiło się, że jest on polskim Jamesem Bondem. W każdym odcinku prowadził nowe śledztwo. 

A może macie jakieś inne typy?

Więcej: