Wybieramy najlepszą książkę z dzieciństwa [SONDA]

Wybieramy najlepszą książkę z dzieciństwa [SONDA] pixabay.com

Od poniedziałku (4 kwietnia) do piątku (8 kwietnia) na naszej stronie internetowej możesz głosować na swoje ulubione książki z dzieciństwa. Weź udział w sondzie i zdecyduj, która z nich jest najlepsza.

Pewnie każdy z nas ma swoją ulubioną książkę z dzieciństwa, do której wciąż lubi wracać. Większość z zapartym tchem czytała o przygodach dzieci z Bullerbyn czy perypetiach Kubusia Puchatka. Ale którą lekturę wspominamy najmilej?

Najlepsza książka z dzieciństwa to:

Akademia Pana Kleksa

Autorem tej książki jest Jan Brzechwa. Opowiada ona o 12-letnim chłopcu Adamie Niezgódce, który zostaje umieszczony w tytułowej akademii wraz z 24 innymi chłopcami. Opiekuje się nimi pan Kleks z pomocą szpaka Mateusza. W 1984 roku powstał film oparty na tej lekturze.

Ania z Zielonego Wzgórza

To powieść autorstwa Lucy Maud Montgomery. Główną bohaterką jest Anna Shirley - 11-letnia rudowłosa dziewczynka, która zostaje przygarnięta przez Mateusza i Marylę Cuthbertów.

Baśnie Andersena

Pierwszy zbiór ukazał się w 1835 roku. Ilustratorami wydań byli Lorenz Frølich i Vilhelm Pedersen. Wśród najpopularniejszych baśni są: Calineczka, Brzydkie Kaczątko, Księżniczka na ziarnku grochu, Królowa Śniegu czy Nowe szaty cesarza.

Dzieci z Bullerbyn

Książka napisana przez szwedzką pisarkę Astrid Lindgren w 1947 roku. Opowiada o przygodach dzieci zamieszkujących Bullerbyn. Są to: Lisa, Lasse, Bosse, Britta, Anna i Olle. 

Kubuś Puchatek

Powieść autorstwa Alana A. Milne z 1926 roku. Akcja książki toczy się w Stumilowym Lesie, który zamieszkują Kubuś Puchatek, Prosiaczek, Królik, Mama Kangurzyca z Maleństwem oraz osioł Kłapouchy. Powstała też druga część pt. „Chatka Puchatka”.

O krasnoludkach i sierotce Marysi

Baśń autorstwa Marii Konopnickiej. Powstała w 1896 roku. Bohaterami książki są krasnoludki, które wychodzą wiosną na powierzchnię ziemi i pomagają ludziom. Spotykają sierotkę Marysię i wraz z nią szukają zagubionych gęsi.

Pan Samochodzik

Seria powieści dla młodzieży stworzona przez Zbigniewa Nienackiego. Opowiada o przygodach Pana Samochodzika - muzealnika-detektywa, którego zadaniem jest rozwiązywanie różnych spraw związanych z kradzieżą, przemytem czy fałszerstwem dzieł sztuki.

Pippi Långstrump

Powieść autorstwa Astrid Lindgren, wydana w 1945 roku. Polska wersja tytułu to „Pippi Pończoszanka”. Opowiada o przygodach 9-letniej Pippi, która dobrze radzi sobie bez pomocy dorosłych. Jej charakterystyczną cechą są rude włosy splecione w dwa odstające warkoczyki i mnóstwo piegów.

Plastusiowy Pamiętnik

Książka Marii Kownackiej. Opowiada o tytułowym Plastusiu – ludziku z plasteliny, który został ulepiony przez Tosię – uczennicę pierwszej klasy. Plastuś mieszka w piórniku wraz z Ołówkiem, Gumką Myszką, Stalówkami, Piórem, Scyzorykiem, Linijką i Kredkami. 

Wakacje z duchami

Powieść Adama Bahdaja, która ukazała się w 1962 roku. Opisuje przygody Maniusia „Paragona”, Felka „Mandżaro” i Bogusia „Perełki”. Bohaterowie spędzają wakacje w leśniczówce nad jeziorem.

 

A może byliście fanami jakiejś innej książki?

Więcej: