Wybieramy najbardziej kultowy przedmiot z PRL-u [SONDA]

Wybieramy najbardziej kultowy przedmiot z PRL-u [SONDA] Krystian Dobuszynski/REPORTER/EastNews/Wikimedia Commons

Od poniedziałku (11 kwietnia) do piątku (15 kwietnia) na naszej stronie internetowej możesz głosować na przedmioty, które najbardziej kojarzą Ci się z PRL-em. Weź udział w sondzie i zdecyduj, który z nich zasługuje na miano najbardziej kultowego.

Pralka Frania, a może syfon lub meblościanka? W PRL-u marzyliśmy o wielu rzeczach, ale tylko nieliczni mogli je zdobyć, ponieważ sklepowe półki świeciły pustkami. Który z przedmiotów był według Was najbardziej kultowy?

Najbardziej kultowy przedmiot z PRL-u to:

Farelka

Jak można było ogrzać się w zimne wieczory? Oczywiście najlepiej przy pomocy farelki. Były to termowentylatory produkowane przez przedsiębiorstwo Farel (stąd ich nazwa). Prawdziwy rarytas w PRL-u!

Fot. Screen z youtube.com/KIRCHOW100 

Gramofon

Żaden meloman nie mógł obejść się bez gramofonu. Jednym z najpopularniejszych był model zwany Bambino.

Fot. Wikimedia Commons 

Meblościanka

Składała się z kilku segmentów, które posiadały wspólne ścianki boczne. Meblościanka zasłaniała całą ścianę, stąd jej nazwa. Do wyboru mieliśmy kilka wzorów, a jednym z najpopularniejszych był zestaw „Bieszczady”. Sprzedawano je w paczkach do samodzielnego montażu.

fot. Wikimedia Commons/ File Upload Bot

Półkotapczan

W małych przestrzeniach sprawdzał się idealnie. Najczęściej znajdował się w pokojach dziecięcych. Półkotapczan był częścią regału czy wspomnianej meblościanki. Wysuwało się go jedynie na noc.

Fot. KRYSTIAN DOBUSZYNSKI/REPORTER/EAST NEWS

Pralka Frania

Zanim do Polski dotarły pralki automatyczne, każda pani domu marzyła o… Frani! Była to elektryczna pralka wirnikowa produkowana w Zakładach Wyrobów Metalowych w Kielcach.

Fot. Wikimedia Commons

Rzutnik

Jak w domowych warunkach można było urządzić seans filmowy? Trzeba było zaopatrzyć się w rzutnik przeźroczy, który umożliwiał wyświetlanie obrazów np. na ścianie. Jednym z najpopularniejszych modeli był Diaskop Jacek.

Fot. Screen z youtube.com/UNITRA – SM

Sokowirówka

Zdobycie sokowirówki nie było łatwe, ale kiedy już to się udało, cała rodzina mogła cieszyć się pysznym napojem. Oczywiście, o ile wcześniej udało kupić się owoce...

Fot. Wojtek Laski/EastNews

Syfon

Jak zrobić wodę sodową? Oczywiście najlepiej przy pomocy syfonu! Wystarczyło trochę wody i wymienne naboje napełnione sprężonym dwutlenkiem węgla. Ten przedmiot był w PRL-u prawdziwym skarbem!

Fot. Wikimedia Commons

Telewizor

W tamtych czasach telewizja była oknem na świat. Mimo że oferta programowa była dość uboga, każdy Polak marzył o tym, żeby posiadać telewizor kineskopowy, a dzieci nie mogły obejść się bez „Teleranku”.

Fot. Krystian Dobuszynski/REPORTER/EastNews

 

A może według Was na miano najbardziej kultowego zasługuje jakiś inny przedmiot?

Więcej: