Wybieramy najbardziej kultową komedię z PRL-u [SONDA]

Wybieramy najbardziej kultową komedię z PRL-u [SONDA] POLFILM/East News/screen z youtube.com/Krecik

Od poniedziałku (15 lutego) do piątku (19 lutego) na naszej stronie internetowej możesz głosować na najlepsze polskie filmy komediowe. Weź udział w sondzie i zdecyduj, która z komedii zasługuje na miano najbardziej kultowej.

W okresie PRL-u powstało wiele komedii, które wciąż są chętnie oglądane i bawią nas do łez. Kto z nas nie widział „Misia”, „Seksmisji” czy „Samych swoich”? Ale który z kultowych filmów jest według Was najlepszy?

Najbardziej kultowa komedia z PRL-u to:

Brunet wieczorową porą

Film z 1976 roku w reżyserii Stanisława Barei. Główną rolę – Michała Romana zagrał Krzysztof Kowalewski. Cyganka przepowiada mężczyźnie, że zabije bruneta, który pojawi się wieczorem w jego mieszkaniu. Bohater robi wszystko, żeby uciec od przeznaczenia.

C.K. Dezerterzy

Film komediowy w reżyserii Janusza Majewskiego z 1985 roku. Jego akcja rozgrywa się w roku 1918. Grupa żołnierzy, na czele których stoi szeregowiec Kania, dezerteruje z armii austro-węgierskiej.

Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz?

Komedia z 1978 roku w reżyserii Stanisława Barei. Głównym bohaterem filmu jest dyrektor Tadeusz Krzakosk (Krzysztof Kowalewski). Jego kochanka zachodzi w ciążę, dlatego mężczyzna chce znaleźć dowody, że był zdradzany przez żonę. Ma to mu dać pretekst do rozwodu.

Jak rozpętałem II wojnę światową

Film został nakręcony w 1969 roku. Opowiada on o przygodach żołnierza Franciszka Dolasa, któremu wydaje się, że to właśnie przez niego wybuchła II wojna światowa. Wiele kultowych cytatów z tej komedii pamiętamy do dziś: „Grzegorz Brzęczyszczykiewicz. Chrząszczyrzewoszczyce, powiat Łękołody” czy „Melduję posłusznie, panie pułkowniku, ja tę wojnę zupełnie niechcący wywołałem”/

Kingsajz

Komedia z 1987 roku wyreżyserowana przez Juliusza Machulskiego. W podziemiach Instytutu Badań Czwartorzędu istnieje kraina zwana Szuflandią, w której mieszkają krasnoludki. Chemik Adaś zostaje oskarżony o produkcję tytułowego „Kingsajzu”, który pozwala krasnoludkom osiągać rozmiary człowieka.

Kogel-mogel

Produkcja powstała w 1988 roku. Główne role w filmie zagrali: Grażyna Błęcka-Kolska, Ewa Kasprzyk, Zdzisław Wardejn, Małgorzata Lorentowicz i Jerzy Turek. Film opowiada o dziewczynie ze wsi – Kasi, która dostaje się na studia i ucieka z domu do Warszawy. Tam pracuje jako niania.

Miś

Film ten trafił na ekrany w 1981 roku. Jego reżyserem jest Stanisław Bareja. W roli głównej wystąpił w nim Stanisław Tym. Komedia opowiada o przygodach prezesa klubu sportowego „Tęcza” – Ryszarda Ochódzkiego.

Nie lubię poniedziałku

Komedia z 1971 roku. Opowiada o przygodach włoskiego przedsiębiorcy, który przylatuje do Warszawy. Przez cały czas prześladuje go pech.

Och, Karol

Komedia z 1985 roku w reżyserii Romana Załuskiego. Tytułowy bohater – Karol Górski – jest żonaty, ale wciąż spotyka się z innymi kobietami. Kochanki postanawiają zmienić jego życie w piekło.

Poszukiwany poszukiwana

Komedia z 1972 roku w reżyserii Stanisława Barei. Stanisław Maria Rochowicz zostaje niesłusznie oskarżony o kradzież obrazu. W tej sytuacji mężczyzna próbuje się ukryć. Przebiera się za kobietę.

Rejs

Film Marka Piwowskiego powstał w 1970 roku. Przedstawia perypetie bohaterów, którzy płyną statkiem wycieczkowym po Wiśle. Na pokładzie pojawia się gapowicz, który organizuje uczestnikom wyprawy liczne atrakcje.

Sami Swoi

Film powstał w 1967 roku. Jego reżyserem był Sylwester Chęciński. Opowiada on historię Pawlaków i Kargulów, którzy od lat prowadzą ze sobą spory. W kolejnych latach nakręcono dalsze części tej serii: „Nie ma mocnych” (1974) i „Kochaj albo rzuć” (1977).

Seksmisja

Film w reżyserii Juliusza Machulskiego powstał w 1983 roku. Opowiada on historię Maksa i Alberta, którzy zostają zahibernowani, a po kilku latach budzą się w świecie pozbawionym mężczyzn. W tej sytuacji bohater stwierdza: „Ciemność, widzę ciemność, ciemność widzę”.

Vabank

Film z 1981 roku w reżyserii Juliusza Machulskiego. Akcja toczy się w Warszawie w latach 30. XX wieku. Kasiarz Kwinto wychodzi z więzienia po 6 latach i próbuje się zemścić na Kramerze, właścicielu banku, przez którego został aresztowany.

A może macie innych faworytów?

Więcej: