Wybieramy miłosny przebój wszech czasów [SONDA]

Wybieramy miłosny przebój wszech czasów [SONDA] pixabay.com

Wielkimi krokami zbliżają się walentynki. Z tej okazji postanowiliśmy przy Waszej pomocy wybrać najpiękniejszą piosenkę o miłości. Weź udział w sondzie i zdecyduj, który utwór zasługuje na miano „Miłosnego przeboju wszech czasów”.

Utworów o miłości powstało wiele. Pewnie każdy z nas ma ten jeden wyjątkowy i ulubiony. „ I Want To Know What Love Is”, „ The Power Of Love”, a może „ Love Me Tender”? Którego z nich słuchasz najczęściej?

Największy miłosny przebój wszech czasów to:

How Deep Is Your Love - Bee Gees

To popowa ballada napisana w 1977 roku przez zespół Bee Gees. Utwór znalazł się na ścieżce dźwiękowej do filmu „Gorączka Sobotniej Nocy”. Kompozycja stała się olbrzymim hitem w Stanach Zjednoczonych. Przez 3. tygodnie utwór znajdował się na 1. miejscu tamtejszej listy przebojów. 

I Just Called To Say I Love You - Stevie Wonder

Utwór pochodzi z 1984 roku. Znalazł się na ścieżce dźwiękowej do filmu „The Woman in Red”. Singiel  trafił na 1. miejsce amerykańskiej listy przebojów 13 października 1984 roku. 

I Want To Know What Love Is - Foreigner

Był to pierwszy singiel promujący 5. studyjny album grupy Foreigner zatytułowany „Agent Provocateur”. Utwór znalazł się na 1. miejscu listy przebojów w Wielkiej Brytanii, pokonując świąteczną piosenkę Band Aid „Do They Know It's Christmas?”. W lutym 1985 roku podobny sukces osiągnął w Stanach Zjednoczonych. 

I Will Always Love You -  Dolly Parton

Piosenkę skomponowała i w oryginale zaśpiewała Dolly Parton. Był to drugi singiel z albumu „Jolene”, który ukazał się w 1974 roku. W 1992 roku nową wersję tego utworu na potrzeby filmu „The Bodyguard” nagrała Whitney Houston. Kompozycja spędziła 14 tygodni na szczycie amerykańskiej listy przebojów.

Je t'aime... moi non plus - Serge Gainsbourg & Jane Birkin

Singiel skomponował Serge Gainsbourg w 1967 roku. Początkowo chciał, żeby zaśpiewała go z nim Brigitte Bardot. Ostatecznie jednak zdecydował się na duet ze swoją ukochaną Jane Birkin.  Kompozycja dotarła do 1. miejsca brytyjskiej listy przebojów oraz 2. w Irlandii.

Love Me Tender - Elvis Presley

Utwór „Love Me Tender” został nagrany przez Elvisa Presleya w 1956 roku. Jego tekst napisał Ken Darby, jednak prawa autorskie zostały przypisane jego żonie - Verze Matson. W Stanach Zjednoczonych piosenka przez 5 tygodni utrzymywała się na 1. miejscu listy przebojów.

Mandy - Barry Manilow

Singiel „Mandy” powstał w 1971 roku. Skomponowali go Scott English i Richard Kerr. Początkowo nosił tytuł „Brandy”. W 1974 roku cover tej piosenki nagrał Barry Manilow, ale zdecydował się na zmianę tytułu na „Mandy”. Kompozycja trafiła na album „Barry Manilow II”, który ukazał się w październiku 1974 roku. Singiel w wykonaniu Manilowa podbił amerykańską i kanadyjską listę przebojów. W styczniu 1975 roku przez tydzień znajdował się na 1. miejscu zestawienia w USA. 

The Power Of Love - Jennifer Rush

Piosenka została napisana przez Jennifer Rush. Znalazła się na jej debiutanckim albumie, który ukazał się w marcu 1984 roku. Utwór od razu stał się olbrzymim hitem. Był to najlepiej sprzedający się singiel roku w Wielkiej Brytanii. Rush królowała na listach przebojów w Australii, Austrii, Irlandii, Nowej Zelandii, Norwegii i Hiszpanii. 

When A Man Loves A Woman - Michael Bolton

Utwór napisali Calvin Lewis i Andrew Wright. Jako pierwszy w 1966 roku zaśpiewał go Percy Sledge. W 1991 roku cover tej piosenki nagrał Michael Bolton. Kompozycja trafiła na 1. miejsce amerykańskiej listy przebojów. Artysta otrzymał za ten singiel nagrodę Grammy.

Wicked Game - Chris Isaak 

Utwór skomponował sam Chris Isaak, a produkcją singla zajął się Erik Jacobsen. Piosenka pochodzi z 3. studyjnego albumu artysty zatytułowanego „Heart Shaped World”, który ukazał się w 1989 roku. Kompozycja zdobyła popularność w momencie, kiedy trafiła na ścieżkę dźwiękową do filmu „Dzikość serca” („Wild at Heart”) w reżyserii Davida Lyncha.

You Are So Beautiful - Joe Cocker

Piosenkę napisali Billy Preston i Bruce Fisher i to właśnie Preston jako pierwszy nagrał ten utwór. Trafił on na płytę „The Kids & Me” wydaną w 1974 roku. Z kolei wersja Cockera ukazała się na albumie „I Can Stand a Little Rain” (1974 rok).

A może lubicie jakiś inny utwór o miłości?

Więcej: