Wielkie Przebudzenie we Wrocławiu

Wielkie Przebudzenie we Wrocławiu

2016 rok należeć będzie do Wrocławia jako Europejskiej Stolicy Kultury. Między 15 a 17 stycznia nastąpi wielka inauguracja tego niezwykłego wydarzenia. Radio ZET Gold zachęca do zapoznania się z programem i do uczestnictwa w Weekendzie Otwarcia.

Trzy dni Weekendu Otwarcia (15-17 stycznia 2016) wypełnione będą ponad setką wydarzeń kulturalnych zainaugurują rok Europejskiej Stolicy Kultury we Wrocławiu. W niedzielnym finale dziesiątki tysięcy osób weźmie udział w „Przebudzeniu” – jednym z najliczniejszych i najbardziej spektakularnych pochodów w historii miasta. – Wrocławianie będą mogli połączyć się we wspólnym przemarszu i uczestniczyć w artystycznej opowieści o historii miasta i jego mieszkańców – mówi Chris Baldwin, twórca „Przebudzenia”.

Zachęcamy do wysłuchania interesujących wywiadów z osobami zaangażowanymi w organizację Weekendu Otwarcia:

Rozmowa z Krzysztofem Majem - Dyrektorem Generalnym Biura Festiwalowego Impart 2016.

- - : - - / - - : - -

Rozmowa z Radosławem Grygorukiem - koordynatorem Weekendu Otwarcia.

- - : - - / - - : - -

Rozmowa z Mary Sadowską - współreżyserką pochodu.

- - : - - / - - : - -

Reżyserem realizowanej z wielkim rozmachem Ceremonii Otwarcia jest Chris Baldwin, kurator ESK ds. performance, artysta, który ma na swoim koncie reżyserię wielkich wydarzeń plenerowych w całej Europie. Ceremonia rozpocznie się w niedzielę, 17 stycznia, w czterech dzielnicach Wrocławia. Z zajezdni tramwajowej „Dąbie”, zajezdni autobusowej przy ul. Grabiszyńskiej, zajezdni „Popowice” i z Wyższej Oficerskiej Szkoły Wojsk Lądowych przy ul. Czajkowskiego ruszą do Rynku pochody mieszkańców i artystów. Poprowadzą je cztery Duchy Wrocławia: Duch Wielu Wyznań, Duch Innowacji, Duch Odbudowy i Duch Powodzi, które w zaaranżowanej scenerii opowiedzą o wielokulturowej, niezwykłej historii miasta. Projektantem kilkumetrowych instalacji czerech duchów jest francuski artysta wizualny Philippe Geffroy. 

Finał „Przebudzenia” nastąpi po spotkaniu się czterech Duchów, mieszkańców oraz artystów w sercu miasta. Rynek przejdzie artystyczną transformację, w wyniku której nawet okoliczne budynki staną się scenami i elementami scenografii. Widowisko wizualno-muzyczne będące punktem kulminacyjnym „Przebudzenia” będzie spektakularnym przedstawieniem z niezwykłą scenografią, bajecznymi elementami wizualnymi, zaskakującym formą spektaklem z udziałem tysięcy artystów. Scenariusz widowiska opiera się na połączeniu pracy reżyserów sztuk wizualnych, tancerzy, aktorów, muzyków, performerów i aktywnego udziału mieszkańców Wrocławia. O skali przedsięwzięcia świadczą liczby ponad 1300 artystów, 200 chórzystów, 50 żołnierzy, około 300 rowerzystów. Podczas ceremonii pojawi się 30 instalacji świetlnych, 30 gigantycznych marionetek i pięć tramwajów. Reżyserzy „Przebudzenia” przygotowali mnóstwo artystycznych niespodzianek i „zwrotów akcji”. Twórcy nie zdradzają szczegółów licząc, że efekt zaskoczenia jeszcze bardziej pobudzi emocje i przeżycia artystyczne publiczności.

W trwających od prawie roku przygotowaniach do Wielkiego Otwarcia uczestniczą polscy i zagraniczni artyści, setki osób związanych z formalnymi i nieformalnymi centrami kultury oraz lokalną społecznością. Jednak organizatorzy przedsięwzięcia wskazują przede wszystkim na aktywny udział wrocławian, którzy podejmując wyzwanie stworzą niezapomniany kulturalny pochód mieszkańców.  - Pomóżcie nam opowiedzieć historię Wrocławia. 17 stycznia nasze wspólne uczestnictwo w pochodzie otwierającym Europejską Stolicę Kultury, sprawi, że „Przebudzenie” Wrocławia stanie się wydarzeniem na skalę Europy – zaprasza Chris Baldwin. Więcej informacji o nadchodzących wydarzeniach w ramach ESK zawsze w Radiu ZET Gold!

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć, na których zobaczymy jak idą przygotowania do Wielkiego Otwarcia!

Więcej: