Wielkanocne tradycje, o których warto pamiętać

Wielkanocne tradycje, o których warto pamiętać pixabay.com

Ze Świętami Wielkanocnymi wiąże się wiele tradycji. Część z nich wywodzi się jeszcze ze średniowiecza. Jakie są najpopularniejsze z nich?

Zwyczaje wielkanocne przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Wiele rodzin nie wyobraża sobie tych Świąt bez odpowiednich potraw czy spotkania z najbliższymi. Oto najbardziej znane tradycje, które wciąż praktykujemy.

Topienie Judasza

Tradycyjnie odbywa się w Wielką Środę. Tego dnia młodzież przygotowywała słomianą kukłę symbolizującą Judasza, ciągnęła ją przez całą wieś, a następnie wrzucała do wody. Żeby jak najszybciej zatonęła, obrzucało się ją kamieniami.

Malowanie pisanek

Wielkanoc wręcz nie mogłaby się odbyć bez kolorowych pisanek. Są one symbolem odradzającego się życia. Każdy region kraju ma inny charakterystyczny dla siebie sposób ozdabiania jajek. Możemy też zrobić kraszanki lub drapanki- wszystko zależy od naszej pomysłowości.

(fot. pixaba.com)

Rezurekcja

Jest to uroczyste nabożeństwo odprawiane na zakończenie Wigilii Paschalnej albo w poranek wielkanocny przed pierwszą mszą świętą. Jego celem jest obwieszczenie nowiny o tym, że Jezus zmartwychwstał. 

Wielkanocne śniadanie

Na wielkanocnym stole nie może zabraknąć wielu potraw. Tradycyjnie na śniadanie jemy wszystkie pokarmy, które w Wielką Sobotę poświęciliśmy w kościele. Zawartość koszyczka jest pewnie różna w zależności od regionu czy naszych upodobań, ale na pewno muszą się w nim znaleźć: jajka (symbol życia), baranek (symbol zmartwychwstałego Chrystusa), sól (symbol oczyszczenia), chleb (symbol ciała Chrystusa), chrzan (symbol siły) oraz wędlina - zwłaszcza kiełbasa (symbol dostatku). Warto również dodać coś słodkiego, np. wielkanocną babkę lub mazurek.

(fot. pixabay.com)

Zajączek

W wielu rodzinach przygotowuje się specjalną zabawę, w czasie której domownicy szukają schowanych przez zajączka wielkanocnego prezentów. Najczęściej są to miłe i drobne upominki. We Francji dzieci szukają czekoladowych jajek.

(fot. pixabay.com)

Lany Poniedziałek

Zwany inaczej śmigusem dyngusem, to dzień, w którym tradycyjnie oblewamy innych wodą. Według przesądów bardziej oblana panna, ma większe szanse na szybkie zamążpójście. Przygotowaliście się już na ten dzień? 

(fot. pixabay.com)

A jakie tradycje kultywowane są w Waszych domach?

Więcej: