Święta w PRL-u

Święta w PRL-u pixabay.com

Niby co roku wszystko wygląda tak samo, a jednak kiedy wspominamy Święta z naszego dzieciństwa, wydaje nam się, że wyglądały zupełnie inaczej. Co zmieniło się na przestrzeni lat?

Na pierwszy rzut oka Święta w PRL-u nie różniły się od tych, które obchodzimy teraz. Wigilia, pierwszy i drugi dzień Bożego Narodzenia to czas, kiedy spotkamy się z bliskimi, dajemy sobie prezenty i dekorujemy mieszkania. Niektórzy co roku spędzają je w ten sam tradycyjny sposób. 

Choinka

Różnice widać choćby w sposobie ubierania choinki. Wiadomo, w PRL-u w sklepach nie było wielu towarów, dlatego musieliśmy sobie radzić w inny sposób. Właśnie dlatego na choinkach pojawiały się ręcznie robione, papierowe ozdoby. Najpopularniejszy był chyba łańcuch z papieru kolorowego. Kto z Was co roku próbował zrobić jeszcze dłuższy niż w poprzednich latach?

Na choinkach często wieszało się też owoce, orzechy lub pierniczki. Wielu z nas ozdabiało drzewka cukierkami. Pewnie niektórzy ciągle praktykują ten zwyczaj, ale słodycze raczej kupujemy w sklepie. W czasie PRL-u nasze mamy i babcie przygotowywały je same!

fot. pixabay.com

Na choince nie mogło też zabraknąć włosów anielskich. Mieliście takie ozdoby?

fot. Wikimedia Commons/Sandra1717

Wizyta Mikołaja

Okres przedświąteczny związany był też z wizytą Świętego Mikołaja w przedszkolu czy szkole. Pewnie każdy ma w swoim albumie pamiątkowe zdjęcie ze Świętym. A ilu z nas przestraszyło się na jego widok? Legendy na ten temat krążą pewnie w niejednej rodzinie. 

Wielu rzeczy w sklepach nie było, ale jedno było pewne. Na Święta pojawią się pomarańcze! Też uważacie, że w tamtym czasie miały one wyjątkowy smak? Żeby je zdobyć, trzeba było odstać swoje w długich kolejkach. Ale było warto! 

Prezenty

Na pewno dostawaliśmy też zupełnie inne prezenty. Słodycze, owoce czy jakiś drobiazg zupełnie wystarczały. A jak jest teraz?

fot. pixabay.com

Śnieg

Ale czym tak najbardziej wyróżniały się Święta w PRL-u? W tamtym czasie praktycznie zawsze na Boże Narodzenie był śnieg i mróz! 

A jak Wy wspominacie Święta z dzieciństwa? 

Więcej: