Skąd się wzięły Walentynki?

Skąd się wzięły Walentynki? pixabay.com

Święto Zakochanych to dzień, w którym wyznajemy miłość ukochanej osobie. Wysyłamy sobie kartki walentynkowe, kupujemy kwiaty lub inne upominki albo zapraszamy do kina czy na kolację. Ale skąd tak naprawdę pochodzą Walentynki?

14 lutego stał się symbolem miłości. Tego dnia w Kościele katolickim obchodzone jest wspomnienie świętego Walentego. Był to młody ksiądz, który udzielał ślubów zakochanym parom wbrew zakazowi cesarza Klaudiusza II Gockiego. Władca uważał, że samotni mężczyźni są dużo lepszymi żołnierzami. Za swoją działalność Walentego spotkała okrutna kara. Ścięto mu głowę. Wiele osób uważa go za patrona zakochanych, jednak w Kościele uważa się go za obrońcę przed ciężkimi chorobami, zwłaszcza umysłowymi, nerwowymi i epilepsją. 

(fot. pixabay.com)

Walentynki obchodzono już w średniowieczu. Początkowo tylko w Europie Zachodniej i Południowej. Z czasem święto to opanowało cały kontynent. Największą popularność zyskało jednak w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Do Polski tradycja ta przywędrowała dopiero w latach 90. XX wieku. Nie da się ukryć, że zwyczaj ten nie jest jakoś mocno zakorzeniony w naszym kraju. Wiele osób wręcz go nie uznaje. Twierdzi, że to dziwna zabawa, która przybyła do nas zza Oceanu i nie warto na nią zwracać większej uwagi.

(fot. pixabay.com)

Dla niektórych Walentynki to po prostu kolejny dzień, na którym chcą zarobić reklamodawcy i sprzedawcy. Już na kilka tygodni przed 14 lutego w sklepach pojawia się mnóstwo akcesoriów w kształcie serca, kartek z miłosnymi wierszykami czy pluszowych misiów. Zwolennicy twierdzą jednak, że jest to miłe święto i powinno się je praktykować. Nieśmiali mogą tego dnia wyznać swoje uczucia osobie, w której od dawna są zakochani, a ci, którzy już znaleźli swoją drugą połówkę, mogą w miły sposób uczcić ten dzień i spędzić go razem.

Najlepszy prezent na Walentynki

Tradycją jest również to, że z okazji Dnia Zakochanych dajemy swojemu ukochanemu lub ukochanej jakiś prezent. Najczęściej wystarczy coś drobnego: kwiaty, czekoladki, kubek czy jakiś gadżet w kształcie serca. Ale niektórzy wolą bardziej osobiste lub praktyczne upominki. Dobrym pomysłem będą perfumy lub innego rodzaju kosmetyki czy książka. Najlepiej jeśli prezent będzie związany z hobby naszej drugiej połówki. 

(fot. pixabay.com)

A jak Wy obchodzicie to święto?

Więcej: