Seriale, które w PRL-u pokochała cała Polska

Seriale, które w PRL-u pokochała cała Polska POLFILM/East News

Jedni wspominają okres PRL-u z nostalgią, inni woleliby o nim zapomnieć. Jedno jest pewne, szarą rzeczywistość rozjaśniały seriale telewizyjne, których w tamtym czasie powstało bardzo wiele. Jakie były najpopularniejsze z nich?

W PRL-u królowały seriale komediowe opowiadające o codziennym życiu Polaków i wytykające absurdy tamtego okresu. Na małym ekranie mogliśmy też zobaczyć produkcje opowiadające o wojnie czy nawiązujące do historii naszego kraju. Pamiętacie najlepsze?

Alternatywy 4

Serial powstał w 1983 roku. Jego reżyserem był Stanisław Bareja. Widzowie z zapartym tchem śledzili losy mieszkańców nowego bloku przy ulicy Alternatywy 4 na warszawskim Ursynowie. W rolę gospodarza domu  Stanisława Anioła wcielił się Roman Wilhelmi. Oprócz niego wystąpili m.in.: Bożena Dykiel, Witold Pyrkosz, Wiesław Gołas i Stanisława Celińska.

Czterdziestolatek

Reżyserem tego serialu był Jerzy Gruza. W rolę uwielbianego przez widzów inżyniera Stefana Karwowskiego wcielił się Andrzej Kopiczyński. Niezapomnianą kreację stworzyła też Irena Kwiatkowska, czyli kobieta pracująca, która „żadnej pracy się nie boi”.

Czterej pancerni i pies

Serial przedstawia perypetie załogi czołgu Rudy 102 oraz ich psa Szarika. Widzowie z zapartym tchem śledzili losy Janka Kosa, Gustlika, Grigorij i Tomka Czereśniaka oraz ich sympatii: Marusi, Lidki i Honoraty.

Stawka większa niż życie

Serial był emitowany od 10 października 1968 do 6 lutego 1969 roku. Opowiadał on o pracy agenta J-23, czyli porucznika Hans Kloss. W jego rolę wcielił się Stanisław Mikulski. Wiele zwrotów z produkcji do dziś używana jest w języku codziennym. Kultowe są m.in. stwierdzenia: „Nie ze mną te numery, Brunner” czy „W Paryżu najlepsze kasztany są na placu Pigalle. Zuzanna lubi je tylko jesienią”. 

07 zgłoś się

Był to jeden z pierwszych seriali kryminalnych. W roli głównej - porucznika Borewicza - wystąpił Bronisław Cieślak. Mówiło się, że jest on polskim Jamesem Bondem. 

Janosik

Serial opowiadał o przygodach zbójników mieszkających w górach. Na ich czele stał Janosik, którego zagrał Marek Perepeczko. Jego kompanii napadali na bogatych mieszkańców zamku i bronili uciśnionych chłopów. W produkcji nie brakowało dużo dobrego humoru.

Więcej: