„Saga rodów Pawlaków i Karguli” w TVP Seriale

„Saga rodów Pawlaków i Karguli”  w TVP Seriale archwium TVP

Jak władze PRL-u zareagowały na „Samych swoich”? Kto miał zagrać rolę Kazimierza Pawlaka? Dlaczego sztucznie „pogrubiano” na planie Ilonę Kuśmierską – filmową Jadźkę? W jaki sposób Anna Dymna dowiedziała się, że zostanie Anią Pawlaczką? Jak od kulis wyglądał rejs „Batorym” do Ameryki? Odpowiedzi na te pytania poznamy w programie „Saga rodu Pawlaków i Karguli” – emisja 11 listopada o godz. 16.15 w TVP Seriale. 

O pracy na planie komediowej trylogii wszech czasów opowiedzą reżyser Sylwester Chęciński, scenarzysta Andrzej Mularczyk oraz aktorzy odtwórcy głownych ról: Ilona  Kuśmierska, Anna Dymna i Jerzy Janeczek. Oprócz fragmentów filmów „Sami swoi”, „Nie ma mocnych”, „Kochaj albo rzuć”, w programie znajdą się materiały archiwalne Telewizji Polskiej, m. in.: sonda uliczna po premierze „Samych swoich”, wywiad z Wacławem Kowalskim, zdjęcia z planu filmowego w Chicago, gdzie była realizowana ostatnia część filmowej trylogii. 

Trylogia Sylwestra Chęcińskiego opowiada o losach dwóch zwaśnionych rodzin, które - krótko po zakończeniu II wojny światowej – są zmuszone wyjechać z Kresów Wschodnich i osiedlić się na Ziemiach Odzyskanych. Ich powojenne losy i przedwojenne animozje tworzą barwną historię opowiedzianą przez twórców. 

fot. archiwum TVP

O kulisach pracy na planie opowiadają:

1. Sylwester Chęciński

2. Anna Dymna

3. Ilona Kuśmierska i Jerzy Janeczek

Więcej: