Pralka Frania, syfon, czyli kultowe przedmioty z PRL-u

Pralka Frania, syfon, czyli kultowe przedmioty z PRL-u Wikimedia Commons

Życie w PRL-u nie należało do najłatwiejszych. W sklepach brakowało dosłownie wszystkiego, a jednak istniały przedmioty, które do dziś wspominamy z łezką w oku. Przypomnijmy sobie najpopularniejsze z nich.

Autosyfon

Jak zrobić wodę sodową? Oczywiście najlepiej przy pomocy syfonu! Wystarczyło trochę wody i wymienne naboje napełnione sprężonym dwutlenkiem węgla. Ten przedmiot był w PRL-u prawdziwym skarbem!

Rzutnik

Jak w domowych warunkach można było urządzić seans filmowy? Trzeba było zaopatrzyć się w rzutnik przeźroczy, który umożliwiał wyświetlanie obrazów np. na ścianie. Jednym z najpopularniejszych modeli był Diaskop Jacek.

Pralka Frania

Zanim do Polski dotarły pralki automatyczne, każda pani domu marzyła o… Frani! Była to elektryczna pralka wirnikowa produkowana w Zakładach Wyrobów Metalowych w Kielcach.

Gramofon

Żaden meloman nie mógł obejść się bez gramofonu. Jednym z najpopularniejszych był model zwany Bambino. 

Telewizor kineskopowy

W tamtych czasach telewizja była oknem na świat. Mimo że oferta programowa była dość uboga, każdy Polak marzył o tym, żeby posiadać telewizor kineskopowy, a dzieci nie mogły obejść się bez „Teleranku”. 

Sokowirówka

Zdobycie sokowirówki nie było łatwe, ale kiedy już to się udało, cała rodzina mogła cieszyć się pysznym napojem. Oczywiście, o ile wcześniej udało kupić się owoce...

Farelka

Jak można było ogrzać się w zimne wieczory? Oczywiście najlepiej przy pomocy farelki. Były to termowentylatory produkowane przez przedsiębiorstwo Farel (stąd ich nazwa). Prawdziwy rarytas w PRL-u!

Źródło: Internet 

Więcej: