„Potop Redivivus” w ramach projektu „Kultura Dostępna”

„Potop Redivivus” w ramach projektu „Kultura Dostępna” Materiały promocyje

Kino Helios Sosnowiec zaprasza Państwa 5 maja w ramach projektu „Kultura Dostępna” na  polski film historyczny w reżyserii Jerzego Hoffmana pt. „Potop Redivivus” w rekonstrukcji cyfrowej.

Przed seansem odbędzie się spotkanie z historykiem z Instytutu Pamięci Narodowej Panem Tomaszem Gonetem, który wygłosi krótką prelekcję. Dodatkowo odbędzie się również konkurs, w którym do wygrania będą gadżety filmowe z wydawnictwa Agora oraz bilety do Teatru Zagłębia.

Akcja filmu toczy się podczas potopu szwedzkiego w Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a jego głównym bohaterem jest awanturniczy chorąży Andrzej Kmicic, który zostaje okryty hańbą wskutek podpalenia wsi oraz kolaboracji ze środowiskami proszwedzkimi; wskutek tego zmienia swe nazwisko, pod którym próbuje naprawić swe krzywdy i przeżywa zmianę swej osobowości.
„Potop Redivivus” to projekt Filmoteki Narodowej, który powstał z potrzeby zaprezentowania współczesnej widowni „Potopu” na dużym i małym ekranie w doskonałej jakości i nowej, atrakcyjnej formie – bliskiej oczekiwaniom współczesnego widza. Pieczołowicie odrestaurowany film został na nowo zmontowany pod nadzorem artystycznym Jerzego Hoffmana i Jerzego Wójcika. Pod opieką reżysera powstała wersja filmu o zdynamizowanej narracji, trwająca 185 min.

 

Więcej: