Podniebny listopad

Podniebny listopad

Wystawa lotnicza oraz wiele wydarzeń przygotowanych z myślą o miłośnikach samolotów, ale także nauki i dobrej zabawy, zorganizowała w listopadzie Europa Centralna.

Pierwszy raz na Śląsku, właśnie w Europie Centralnej w Gliwicach, będzie można przez niemal miesiąc prezentować tajemnice świata samolotów i lotnictwa. Z tej okazji gliwickie Centrum Handlowe we współpracy z Aeroklubem Gliwickim przygotowuje specjalną ekspozycję. Potrwa od 7 do 29 listopada. Znajdą się na niej samoloty, do których będzie można wsiąść w trakcie każdego z weekendów oraz w dni robocze od godz. 15:00 do 20:00, a także wysłuchać opowieści eksperta na jego temat. – Bardzo cieszymy się, że wspólnie, tu na ziemi, będziemy mogli pokazać tajemnice niezwykłej podniebnej przygody – mówi Krzysztof Piekarczyk, dyrektor Aeroklubu Gliwickiego. – W Europie Centralnej zaprezentujemy m.in. dwa nasze samoloty. Są to Cessna 150 oraz PZL 104 Wilga. Ten ostatni z samolotów służył nam m.in. do szkolenia pilotów czy skoków spadochronowych oraz holowania szybowców. To także model, na którym Polacy od lat zdobywali wiele medali na poziomie krajowym i światowym w lataniu rajdowo-nawigacyjnym i precyzyjnym. W każdy weekend w trakcie trwania wystawy będzie można także odwiedzić specjalne stoisko strefy spadochronowej Silesia. To właśnie w niej będzie można poznać tajemnice współczesnego spadochroniarstwa. Na odkrycie czekają m.in. tajemnice układania spadochronu czy zachowania w powietrzu podczas sytuacji awaryjnej. W cztery weekendy, począwszy od 7 listopada będzie działać także specjalna strefa modelarska. Będzie tam można nie tylko stworzyć swój własny model, ale także obejrzeć kilka wyczynowych „miniaturek” oraz wziąć udział w najprawdziwszym oblatywaniu stworzonych samolotów. Zajęcia poprowadzą doświadczeni instruktorzy.

Wystawie będą w każdy weekend towarzyszyły także dodatkowe atrakcje. 7 listopada przygotowano akcję „Tajniki aerodynamiki”. Podczas sobotniego wydarzenia będzie można przekonać się, dlaczego przedmioty unoszą się w powietrzu. Nie zabraknie także okazji do przeprowadzenia wielu ciekawych doświadczeń. Do krainy podniebnych maszyn w niedzielę 8 listopada przeniosą się z kolei uczestnicy specjalnych warsztatów. Tworzenie samolotów, ozdabianie, malowanie, a także prawdziwe szybowcowe zawody – to tylko kilka z niespodzianek, jakie czekają na najmłodszych gości. Początek warsztatów w najbliższy weekend o godz. 12:00. Udział w nich jest bezpłatny.

W kolejnych podniebnych tygodniach w Europie Centralnej czekają m.in. eksperymenty związane z grawitacją, powietrzem, warsztaty rakietowe, robotyczne spotkanie z LEGO i spotkanie z dronami oraz technologią rozszerzonej rzeczywistości. W trakcie odlotowego listopada w Europie Centralnej będzie można także wygrać lot helikopterem nad Gliwicami. Więcej szczegółów na www.europacentralna.eu  

 

---

Centrum Handlowe Europa Centralna o powierzchni 67 tys. metrów kwadratowych jest jednym z największych tego typu obiektów komercyjnych w Polsce. Unikalny koncept galerii, oferuje klientom możliwość zrobienia wszystkich niezbędnych zakupów od artykułów spożywczych, przez materiały do budowy domu, po ubrania z najnowszych kolekcji. Położenie obiektu, przy jednym z największych węzłów autostradowych w Polsce (Gliwice-Sośnica), gdzie łączą się autostrady A1 i A4 i droga krajowa nr 44 oraz na obszarze gęsto zaludnionego Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, sprawia, że niemal 5 mln osób może w ciągu godziny dojechać tu na zakupy.

Na miejscu skorzystać można z wypożyczalni parasoli, pomieszczeń dla rodziców z dziećmi, 500 miejsc siedzących dla klientów piętra restauracyjnego, paczkomatu, bezpłatnego wi-fi dostępnego na terenie całego Centrum oraz wielu bankomatów i punktów usługowych. Klienci mogą zostawić swój samochód na dużym, liczącym 2,3 tys. miejsc parkingu, a niezmotoryzowani dojadą na zakupy bezpłatnymi liniami autobusowymi z Gliwic, Zabrza i Knurowa.

Wśród najemców są takie firmy jak: Saturn, Castorama, Tesco Extra, Jula, Sports Direct, Jysk, SMYK Megastore, RTV Euro AGD, New Yorker, Reserved, H&M, Cubus, Lindex, CCC, Coccodrillo, Bershka, Solar, Monnari, Clooud, Apart, TUI, Home and You, Super-Pharm, Neckermann, Deichmann, City Sport, Mohito, Promod, Cortland Apple Premium Reseller, Stradivarius, Rossmann, TAKKO Fashion, Douglas, Alpenpark, ING Bank Śląski, Lilo, Lavard, Dobrodzień i Kalwaria, AMT Studio, New York Hot Dogs, Esotiq, , a dla najmłodszych - Kinderplaneta.

Więcej: