O tym musisz pamiętać w Wigilię [PORADNIK]

O tym musisz pamiętać w Wigilię [PORADNIK] pixabay.com

Tradycji związanych z Wigilią jest wiele. Wszyscy wiemy, że potraw na świątecznym stole powinno być 12 i koniecznie musimy zostawić puste miejsce dla niespodziewanego gościa. O jakich zwyczajach powinniśmy jeszcze pamiętać tego dnia?

Najpierw mężczyźni

Jeden z przesądów mówi, że pierwszym gościem, który pojawi się w domu lub do nas zatelefonuje, powinien być mężczyzna. Zapewni to szczęście w kolejnym roku. Jeśli najpierw zjawi się kobieta, nie wróży to nic dobrego.

Choinka

Tradycyjnie ubiera się ją dopiero w Wigilię. Zwyczaj ten przybył do naszego kraju w XIX wieku. Początkowo praktykowany był tylko w posiadłościach szlacheckich. W wiejskich domach ustawiano gałązki drzew lub snopy zboża. 

fot. pixabay.com

Łuski karpia

Do portfela koniecznie trzeba schować łuskę karpia spożytego w czasie Wigilii. Zapewni to dostatek, a pieniądze będą się nas „trzymać” przez cały rok.

Pierwsza gwiazdka

Wieczerzę wigilijną rozpoczynamy, kiedy na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka. Symbolizuje ona Gwiazdę Betlejemską, którą ujrzeli Trzej Królowie.

Puste miejsce przy stole

Wolne miejsce zostawiamy dla niespodziewanego gościa, ale w ten sposób wyrażamy także pamięć o bliskich, którzy zmarli lub tych, którzy z różnych powodów nie mogą spędzić z nami Świąt.

12 potraw

Liczba ta symbolizuje 12 apostołów. Ale nie zawsze kultywowano ten zwyczaj. Dawniej uważano, że liczba potraw powinna być nieparzysta, bo to zapewniało powodzenie w kolejnym roku.

fot. pixabay.com

Sianko pod obrusem

Na stole, przy którym będziemy jeść wigilijną wieczerzę, należy położyć sianko pod obrusem. Jest to symbol stajenki betlejemskiej, w której urodził się Jezus. Z kolei obrus powinien być biały - oznacza to czystość Maryi. 

Opłatek dla zwierząt

Opłatki są zasadniczo białe, ale w zestawach, które kupujemy, często pojawia się jeden kolorowy. Jest on przeznaczony dla zwierząt. Jeżeli się nim podzielimy, na pewno o północy przemówią do nas ludzkim głosem.

fot. Wikimedia Commons/Julo

Jaka Wigilia, taki cały rok

Głosi jedno z przysłów. Dlatego właśnie Wigilię powinniśmy spędzić w odpowiedni sposób. Jeżeli np. rozchorujemy się, oznacza to, że przez cały następny rok będziemy mieli problemy ze zdrowiem.

A jakie inne zwyczaje przestrzegane są w Waszych domach?

Więcej: