Najlepsze kabaretowe skecze z PRL-u

Najlepsze kabaretowe skecze z PRL-u ons.pl

Być może w okresie PRL-u nie mieliśmy zbyt wielu powodów do uśmiechu, ale szarą rzeczywistość skutecznie ubarwiały polskie kabarety. Jakie były najpopularniejsze z nich?

W tamtych czasach kabaret był dobrym sposobem na subtelne wyśmianie władzy, skrytykowanie zasad czy przepisów oraz wyrażenie niezadowolenia istniejącą sytuacją. Pozwalał spojrzeć na świat z dystansem i przymrużeniem oka. Twórcy kabaretów mieli nie lada zadanie. Musieli rozbawić odbiorców w taki sposób, żeby władza nie zorientowała się, że dany skecz jest skierowany przeciwko niej. Można powiedzieć, że śmiech pełnił rolę terapeutyczną. Z komunizmu przynajmniej można było pożartować.

Kabaret Dudek

Twórcą Kabaretu Dudek był Edward Dziewoński. Założył go w 1965 roku. Jego występy można było oglądać w warszawskiej kawiarni na ul. Nowy Świat. Z grupą związani byli m.in.: Irena Kwiatkowska, Wiesław Gołas, Jan Kobuszewski i Wiesław Michnikowski. Jednym z najbardziej znanych skeczów kabaretu jest „Sęk”. 

"

- Halo?

- Kuba?

- Kto mówi?

- Ale czy Kuba?

- Ale kto mówi?

- Jeżeli nie Kuba, moje nazwisko panu nic nie powie... Kuba? "

Inny znanym skecz to „Ucz się, Jasiu”, którego autorem jest Stanisław Tym. Słyszymy w nim m.in. słowa „Nie bądź pan rura i nie pękaj!”. 

W skeczu „Kolejka” kabaret wyśmiewał to, że ludzie czekali w niekończących się kolejkach do sklepów, a później i tak odchodzili z niczym. 

"

- A tamta kolejka to do czego stoi?

- Do niczego.

- A nasza?

- Do tego samego! "

Kabaret Pod Egidą

Powstał w 1967 roku. Kojarzony głównie z Janem Pietrzakiem. Oprócz niego występowali w nim Jonasz Kofta, Adam Kreczmar, Jan Raczkowski, Krzysztof Paszek, Hanna Okuniewicz, Barbara Kraftówna, Anna Prucnal, Kazimierz Rudzki, Wojciech Siemian, Wojciech Brzozowicz oraz Jan Stanisławski. Dużą popularność zdobył dzięki piosence „Żeby Polska była Polską”, która określana jest mianem hymnu Solidarności. 

W skeczu „Awas” Piotr Fronczewski opowiada:

"

Studiuje u nas taki Gruzin, Goridze się nazywa, a na imię ma Awas. I jest docent Kitajew. Docent wzywa studenta i pyta – nazwisko?

- Goridze.

- A jak was nazywają?

- Awas.

- Mnie Mikołaj Stiepanowicz, a was?

- Awas. "

Kabaret Tey

Był jednym z najpopularniejszych kabaretów tamtych czasów. Związani z nim byli m.in.: Zenon Laskowik, Bohdan Smoleń, Rudi Schuberth oraz Janusz Rewiński. Kilkukrotnie występowali na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu i zdobywali nagrodę dla najlepszego kabaretu. Do dziś pamiętamy skecz „Z tyłu sklepu”.

Bohaterką była też pani Pelagia, która pracowała w fabryce. Zobaczcie, jaki wywiad przeprowadził z nią Zenon Laskowik.

Publiczność uwielbiała też skecz „Na granicy”. 

"

- Język znasz?

- Znam.

- To powiedz coś.

- Jes Marlboro? "

A Wy które skecze lubicie najbardziej?

Więcej: