Kultowe zagraniczne seriale, które kochała cała Polska

Kultowe zagraniczne seriale, które kochała cała Polska Rex Features/EAST NEWS

Nie da się ukryć, że jesteśmy fanami seriali. W telewizji emituje się ich całe mnóstwo, a pierwsze z nich mogliśmy obejrzeć już w okresie PRL-u. Przyznajcie się, kto zasiadał z całą rodziną przed telewizorem, żeby obejrzeć „Dynastię” czy „Cudowne lata”? 

Zaczęło się od „Niewolnicy Isaury", potem pojawiały się kolejne zagraniczne produkcje. Wiele osób je krytykuje, ale mimo upływu lat moda na telenowele nie przemija, a my z łezką w oku wspominamy kultowe seriale, które gromadziły przed telewizorami rzesze fanów. Oto najpopularniejsze z nich.

Dynastia

To jeden z najchętniej oglądanych seriali przez Polaków. Jego emisja w naszym kraju rozpoczęła się w latach 90., ale nakręcono go w latach 80. w Stanach Zjednoczonych. Telenowela opowiada perypetie rodziny Carringtonów (tytułowej dynastii). Blake Carrington żeni się z Krystle, jednak ich szczęście nieustannie zakłóca jego była żona Alexis. Kobieta próbuje zniszczyć swojego pierwszego męża.

MacGyver

W Stanach Zjednoczonych serial emitowany był od 1985 roku, do Polski trafił dopiero w latach 90. Opowiada on o przygodach byłego agenta służb specjalnych Angusa MacGyvera. W jego postać wcielił się Richard Dean Anderson. W każdym kolejnym odcinku mierzy się on z wrogami, których pokonuje niecodziennymi metodami.

Allo Allo

Brytyjski serial, którego twórcami byli David Croft i Jeremy Lloyd. Produkowany był w latach 1982-1992. Jego akcja toczy się w kawiarni Café René we francuskim miasteczku okupowanym przez Niemców w czasie II wojny światowej. Głównym bohaterem jest René Artois, który wspiera działaczy francuskiego ruchu oporu. Francuzi walczą z wysłannikiem Gestapo - Ottonem Flickiem.

Cudowne lata

Produkcja powstała w latach 80. Przedstawia życie typowej amerykańskiej rodziny na przełomie lat 60. i 70. Całość opowiedziana jest z perspektywy dorastającego nastolatka - głównego bohatera - Kevina. Serial otwiera piosenka „With a Little Help from My Friends” w wykonaniu Joe Cockera. Posłuchajcie tego utworu.

Kojak

Kto z nas nie pamięta porucznika Theo Kojaka? Serial o dzielnym pracowniku nowojorskiego wydziału zabójstw powstał w latach 70. W rolę tytułową wcielił się aktor Telly Savalas. Podobno brano pod uwagę także samego Marlona Brando.

Pełna chata

Serial kręcony był w latach 80. i 90. Opowiada o rodzinie Tannerów. Danny samotnie wychowuje trzy córki: D.J., Stephanie i Michelle. Pomagają mu w tym wujek Jesse i Joey Gladstone. Akcja rozgrywa się w San Francisco. W 2016 roku na platformie Netflix ma pojawić się kontynuacja produkcji pt. „Fuller House”. Obejrzycie ją?

Alf

Widzowie w Stanach Zjednoczonych mogli po raz pierwszy obejrzeć ten serial w 1986 roku. Do Polski trafił 5 lat później i od razu podbił serca widzów. Opowiada o przygodach tytułowego bohatera Alfa, który jest przybyszem z planety Melmac. Jego statek kosmiczny rozbił się na Ziemi i od tego czasu zamieszkał on w domu rodziny Tannerów. Jego przysmakiem są… koty.

Rozwiążcie quiz i sprawdźcie, co wiecie o popularnych serialach.

A może lubiliście oglądać jakieś inne seriale?

Więcej: