Którą europejską stolicę warto odwiedzić? [SONDA]

Którą europejską stolicę warto odwiedzić? [SONDA] pixabay.com

Od poniedziałku (9 maja) do piątku (13 maja) na naszej stronie internetowej możesz głosować na tę stolicę europejską, która według Ciebie jest najpiękniejsza. Weź udział w sondzie i zdecyduj, gdzie najchętniej chciałbyś pojechać.

9 maja obchodzimy Dzień Unii Europejskiej. Z tej okazji postanowiliśmy Was zapytać o to, którą europejską stolicę chcielibyście odwiedzić. Jakie są Wasze typy?

Którą europejską stolicę warto odwiedzić?

Amsterdam

To konstytucyjna stolica Holandii, natomiast instytucje rządowe swoją siedzibę mają w Hadze. W mieście znajduje się wiele zabytków, muzeów, parków i galerii, które warto zobaczyć. Jedną z największych atrakcji turystycznych jest Dzielnica Czerwonych Latarni. Chętnie odwiedzane są także kawiarnie (tzw. coffeeshop), gdzie spożywanie marihuany jest legalne.

Fot. pixabay.com

Ateny

Stolica i największe miasto Grecji. Znajdują się tam zabytki kultury antycznej. Można zobaczyć m.in.: zespół architektoniczny Akropolu, teatr Dionizosa, Wieżę Wiatrów, Łuk Hadriana czy Świątynię Zeusa Olimpijskiego. Dodatkowym atutem jest oczywiście piękna pogoda.

Berlin

Stolica Niemiec. Jest drugim co do wielkości miastem Unii Europejskiej. Posiada duża liczbę zabytków i muzeów. Warto zobaczyć m.in. Bramę Brandenburską, Reichstag, Mur Berliński, Pałac Charlottenburg czy Zamek Bellevue.

Fot. pixabay.com

Bruksela

Stolica Belgii i jednocześnie całej Unii Europejskiej, stąd w mieście znajduje się wiele budynków unijnych, które możemy zobaczyć. Historycznym centrum miasta z XVII wieku jest Grand-Place, na którym znajduje się  wzniesiony w latach 1402–1454 późnogotycki ratusz. Symbolem miasta jest Manneken Pis (figurka siusiającego chłopca z 1619 roku). Warto zobaczyć też Atomium, Kościół Notre-Dame du Sablon czy Katedrę Świętego Michała i Świętej Guduli.

Fot. pixabay.com

Helsinki

Stolica i największe miasto Finlandii. To główny ośrodek przemysłu, kultury i administracji, a także port nad Zatoką Fińską. Turyści chętnie odwiedzają plac Senacki, gmach parlamentu Eduskuntatalo, Teatr Narodowy, Obserwatorium astronomiczne (Tähtitorni) zaprojektowane przez C.L. Engela w 1825 roku czy jeden z największych parków Kaivopuisto.

Kopenhaga

Stolica i największe miasto Królestwa Danii. Położona jest na wschodnim wybrzeżu wyspy Zelandia i częściowo Amager. W mieście znajduje się wiele zabytków, muzeów i pałaców, które warto zobaczyć. Punktem obowiązkowym jest pomnik Małej Syrenki.

Fot. pixabay.com

Londyn

To największe miasto Unii Europejskiej, położone jest nad rzeką Tamizą. Każdy turysta znajdzie tam coś dla siebie. Koniecznie trzeba zobaczyć Tower of London, Big Bena, pałac Buckingham, Hyde Park, galerię Tate Modern czy Opactwo Westminsterskie.

Fot. pixabay.com 

Madryt

To stolica i największe miasto Hiszpanii. W mieście znajduje się wiele zabytków (Pałac Królewski, Plaza Mayor, La Almudena, Puerta de Alcalá), muzeów i parków. Coś dla siebie znajdą też kibice piłki nożnej, którzy mogą odwiedzić stadion Realu Madryt.

Paryż

Stolica Francji. Znajduje się nad Sekwaną. Obowiązkowym punktem dla każdego turysty jest wieża Eiffla. Koniecznie trzeba też zobaczyć Katedrę Notre-Dame, Łuk Triumfalny, Bazylikę Sacré Coeur, Panteon, Moulin Rouge, Luwr, Musée d’Orsay czy Montmartre.

Fot. pixabay.com

Praga

Stolica Czech położona nad Wełtawą. Zabytkowe centrum Pragi zostało zapisane na liście światowego dziedzictwa UNESCO w 1992 roku. Wśród atrakcji turystycznych są: Hradczany z zamkiem oraz gotycką katedrą św. Wita, św. Wacława i św. Wojciecha, Stare Miasto, Ratusz Staromiejski, Most Karola, Ściana Johna Lennona czy Loreta.

Fot. pixabay.com

Rzym

Stolica i największe miasto Włoch nad rzeką Tyber i Morzem Śródziemnym. Nazywany jest „Wiecznym Miastem”. Pełny jest zabytków i atrakcji turystycznych. Nie można pominąć Koloseum, Panteonu, Schodów Hiszpańskich, Pól Marsowych, Forum Romanum, Fontanny di Trevi, Bazyliki św. Jana na Lateranie czy Via Appia.

Fot. pixabay.com

Wiedeń

Stolica i największe miasto Austrii. W 2001 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Pełne jest zabytków ze wszystkich epok historycznych z przewagą XIX-wiecznego historyzmu i secesji przełomu XIX i XX wieku. Warto zobaczyć ratusz, budynek parlamentu, Belweder czy Pałac Schönbrunn.

Wilno

Stolica Litwy. Cenny zespół obiektów zabytkowych, który się tam znajduje, został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1994 roku. Jest tam założony w XVI wieku Uniwersytet Wileński. Wilno to także ośrodek religijny z sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej na czele. Na cmentarzu na Rossie pochowana jest matka Józefa Piłsudskiego oraz jego serce.

 

A może polecacie jakąś inną europejską stolicę?

Więcej: