KRAKÓW: Nadchodzi Jarmark Świętojański

KRAKÓW: Nadchodzi Jarmark Świętojański

Tradycyjnie w weekend letniego przesilenia zapraszamy na Jarmark Świętojański, który wprowadzi uczestników w fascynujący świat przeszłości. Kupieckie stragany i warsztaty rzemieślników pomogą poznać tradycję od jej lepszej strony i przybliżą historię Polski i Krakowa. Tegoroczny temat przewodni Lasy i łowy zachęca do przywołania niemal zapomnianych dziś zwyczajów i rytuałów. Pierwszy dzień Jarmarku przeniesie nas we wczesne średniowiecze i czasy znane z legend, drugi – w rozkwit średniowiecza, a trzeci w Złoty Wiek. Na Jarmark Świętojański zapraszamy od 19 do 21 czerwca na Bulwar Czerwieński!

Na odwiedzających Jarmark czekają pokazy konne, rycerskie i sokolnicze, a także prezentacje musztry halabardników, żonglerki chorągwiami oraz tańca w rytmie muzyki dawnej. Nie zabraknie warsztatów rzemieślników, cierpliwi będą uczyli się podstaw średniowiecznej kaligrafii, a nawet tego, jak zrobić papier czerpany… z siana! Żądni dreszczyka emocji poznają też złowróżbne postaci kata i inkwizytora. O tym, co w polskiej kuchni było kiedyś powszechne, potem zanikło, a teraz powraca, porozmawiają w sobotę prof. Jarosław Dumanowski, znana „chwastożerczyni” Anna Rumińska i specjaliści od kuchni Słowian – Hanna i Paweł Lisowie. Pokazy sprawności rycerskiej urozmaicą sokolnicy. Fani zobaczą scenki związane z łowami (powrót dworu z polowania czy zasadzanie się na niedźwiedzia), a także te związane z tropieniem kłusowników.

 

Z odległych stron i czasów do Krakowa przybędą czeladnicy i dworzanie, obok stałych mistrzów takich jak rudnik, myśliwy, cyrulik, płatnerz, bursztyniarz i garncarz pojawią się również rzemieślnicy, którzy przedstawią zawody „leśnych ludzi”.

 

W czasach średniowiecznych Puszcza Niepołomicka sięgała aż do Grzegórzek, a od zachodu Kraków sąsiadował z Lasem Facimiech, który ciągnął się aż po Śląsk. Tegoroczny Jarmark Świętojański wprowadzi nas w fascynujący świat lasów, które coraz częściej są tematem odległym dla mieszkańców dużych miast.  Warto pamiętać, że dawniej to właśnie one dostarczały rozrywki dworom królewskim i książęcym, a polowania nie ustępowały w swej popularności balom i turniejom rycerskim.

 

Przez trzy dni Jarmark Świętojański będzie tętnił życiem. Wojowie z Drużyny Południe zaprezentują sprawność bojową i łowiecką. Kat i inkwizytor będą polować na złoczyńców, straż leśna wytropi kłusowników, kuglarze zabawią gawiedź, a czas wszystkim umilać będą muzycy przechadzający się po Jarmarku. Uczestnicy wezmą również udział w widowiskowym balu u Zygmunta Starego i królowej Bony. Jarmark to także okazja do zdobycia nieprzeciętnych umiejętności i wyjątkowych patentów: Jarmarcznika, Podleśnego królewskiego i Posocznika.

 

Na wspólne świętowanie zapraszamy w piątek od godziny 13.00, zaś w sobotę i niedzielę – od 10.00, zawsze do zmroku.

Więcej na: http://www.jarmarkswietojanski.eu/

Więcej: