Druga edycja projektu "Kultura dostępna w kinach"

Druga edycja projektu "Kultura dostępna w kinach" Materiały organizatora

3 września rozpocznie się II edycja projektu Narodowego Centrum Kultury „Kultura Dostępna w kinach”, w ramach której w każdy czwartek o godz. 18:00, w 36 kinach sieci Helios w całej Polsce oraz Kinie Iluzjon w Warszawie, odbywają się specjalne pokazy filmowe z biletami po 10 złotych. W II edycji, która trwać będzie do końca roku, zobaczymy jeszcze 16 filmów, m.in.: „Body/Ciało”, „Dziewczyna z szafy”, „Bilet na księżyc”, „Pod mocnym aniołem”, „Psy”, „Obława” i „Pani z przedszkola”. 

Projekt „Kultura Dostępna w kinach” rozpoczął się 30 kwietnia projekcją filmu „Ida”, a jego oficjalne ogłoszenie nastąpiło 16 kwietnia podczas specjalnej konferencji prasowej z udziałem Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzaty Omilanowskiej. 

Do tej pory odbyło się 14 pokazów, w których uczestniczyło ponad 20 tys. widzów, którzy mogli zobaczyć takie filmy jak: „Jack Strong”, „Obywatel”, „Bogowie”, „Carte Blanche”, „Miasto 44”.

Projekt „Kultura Dostępna w kinach” ma na celu przybliżenie polskiej sztuki filmowej szerokiemu gronu odbiorców, (szczególną uwagę zwracamy na seniorów i młodzież do 26 roku życia). Realizując projekt pragniemy zniwelować barierę w postaci wysokiej ceny biletów, która – jak wynika z naszych badań – stanowi dla tych grup poważną przeszkodę w dostępie do kina.

Partnerami projektu są: sieć Kin Helios i Kino Iluzjon oraz dystrybutorzy: NEXT Film, Kino Świat, Solopan, Vue Movie, Against Gravity, Gutek Film i Cyfrowe Repozytorium Filmowe. 

Informacje o projekcjach „Kultura Dostępna w kinach” są prezentowane na portalu kulturadostepna.pl, czyli pierwszej ogólnopolskiej wyszukiwarce darmowych i tanich wydarzeń kulturalnych. Serwis cieszy się coraz większą popularnością. Po pierwszym miesiącu działalności odnotowano 300 tys. odsłon.

Operatorem programu Kultura Dostępna w Kinach jest Narodowe Centrum Kultury.  

Więcej: