"Ciemność widzę, ciemność", czyli kultowe cytaty z polskich komedii

"Ciemność widzę, ciemność", czyli kultowe cytaty z polskich komedii POLFILM/East News

„Miś”, „Seksmisja” czy „Sami swoi”. W okresie PRL-u powstało wiele komedii, które wciąż są chętnie oglądane i bawią nas do łez. Kultowe stały się też cytaty pochodzące z tych filmów. Przypomnijmy sobie najlepsze z nich. 

„Miś”

Film ten trafił na ekrany w 1981 roku. Jego reżyserem jest Stanisław Bareja. W roli głównej wystąpił w nim Stanisław Tym. Jednym z najbardziej znanych cytatów z tej produkcji są słowa: „To jeszcze ja – Jarząbek Wacław, bo w zeszłym tygodniu nie mówiłem, bo byłem chory. Mam zwolnienie. Łubu dubu, łubu dubu, niech żyje nam prezes naszego klubu. Niech żyje nam! To śpiewałem ja – Jarząbek”. 

„Seksmisja”

Film w reżyserii Juliusza Machulskiego powstał w 1983 roku. Opowiada on historię Maksa i Alberta, którzy zostają zahibernowani, a po kilku latach budzą się w świecie pozbawionym mężczyzn. Za kultowe uznaje się takie cytaty, jak: „Ciemność, widzę ciemność, ciemność widzę”, „Dzień dobry, zastałem Jolkę?” czy „Kobieta mnie bije…”. 

„Rejs”

Film Marka Piwowskiego powstał w 1970 roku. Przedstawia perypetie bohaterów, którzy płyną statkiem wycieczkowym po Wiśle. Wszyscy pamiętają takie zdania jak: „Nam chodzi o odgłos wydany paszczą. – Patataj... Patataj... Patataj…”, „Pytania są tendencyjne” oraz „W damskiej ubikacji napisane jest: głupi kaowiec”.

„Sami Swoi”

Ten kultowy film powstał w 1967 roku. Jego reżyserem był Sylwester Chęciński. Opowiada on historię Pawlaków i Kargulów, którzy od lat prowadzą ze sobą spory. Jednym z najbardziej znanych cytatów z tej produkcji są słowa „Kargul, podejdź no do płota! Podejdź – jako i ja podchodzę”. Widzów bawiły też wypowiedzi: „Ty, Kaźmirz, już trzecią wojnę zaczął, chociaż druga ledwo skończona!” czy „To już czwarta wojna w moim życiu, w tym dwie światowe!”.

„Kogel-mogel”

Produkcja powstała w 1988 roku. Główne role w filmie zagrali: Grażyna Błęcka-Kolska, Ewa Kasprzyk, Zdzisław Wardejn, Małgorzata Lorentowicz i Jerzy Turek. Bohaterowie bawili widzów takimi stwierdzeniami jak: „No przecież dla przyjemności nikt nie pije, tylko jak mus”, „Oj córciu, córciu”, „Ty może i głupia nie jesteś, ale rozumu to ty nie masz za grosz!”.

„Jak rozpętałem drugą wojnę światową”

Film został nakręcony w 1969 roku. Opowiada on o przygodach żołnierza Franciszka Dolasa, któremu wydaje się, że to właśnie przez niego wybuchła II wojna światowa. Kultowe cytaty z tej produkcji to m.in.: „Grzegorz Brzęczyszczykiewicz. Chrząszczyrzewoszczyce, powiat Łękołody”, „Każdy szczęściu dopomoże, każdy dzisiaj wygrać może!...czarne przegrywa, czerwone wygrywa”, „Melduję posłusznie, panie pułkowniku, ja tę wojnę zupełnie niechcący wywołałem”.

A jakie są Wasze ulubione cytaty z polskich komedii?

Źródło: Internet

Więcej: