Dzień Języka Chińskiego

Dzień Języka Chińskiego Wikimedia Commons/Marcin Białek

Święto to obchodzone jest 20 kwietnia. Ekipa programu „Zawsze Rano - Radio ZET Gold” postanowiła więc sprawdzić, z czym kojarzą nam się Chiny.

W Chinach mieszka blisko 20% ludności ziemi, czyli ponad 1,3 miliarda ludzi. Mimo, że większość rzeczy codziennego użytku pochodzi właśnie z tego kraju, to mało wiemy o Państwie Środka. Zapytaliśmy Słuchaczy, co im się z Chinami kojarzy.

Każdy w dzieciństwie z chińczykiem spędzał czas… z grą. Ale jakie były jej zasady?

Językiem chińskim oficjalnie posługuje się około 1,5 miliarda ludzi. Jest tylko jeden zasadniczy problem… nic takiego jak język chiński nie istnieje. W Chinach używa się setek różnych „dialektów”, które niewiele mają ze sobą wspólnego. To jakby wziąć wszystkie języki słowiańskie i mówić, że jest to język polski. Tutaj rodzi się pierwszy problem - jak takiego Chińczyka zrozumieć, skoro będzie mówił w swoim dialekcie? Jedno jest pewne – dla nas będzie mówił po chińsku, a to próbował przetłumaczyć nasz reporter.

Zajrzyjcie też na Facebooka Zawsze Rano - Radio ZET Gold.

W tym tygodniu w naszej internetowej sondzie wybieramy najlepszą kreskówkę. Głosowanie trwa do piątku. Zachęcamy do zabawy!

Słuchaj „Zawsze Rano - Radio ZET Gold” od poniedziałku do piątku od 6:00 do 10:00!

Więcej: