Zobacz występ Patti Smith na rozdaniu nagród Nobla

Zobacz występ Patti Smith na rozdaniu nagród Nobla Associated Press/Kyodo/FOTOLINK/EAST NEWS

W sobotę 10 grudnia 2016 roku odbyło się uroczyste wręczenie nagród Nobla. Gwiazdą wieczoru była Patti Smith, która zaśpiewała cover utworu Boba Dylana.

O tegorocznej gali głośno było już od kilku miesięcy, a to głównie za sprawą Boba Dylana. Muzyk otrzymał literackiego Nobla za „tworzenie nowych form poetyckiej ekspresji w ramach wielkiej tradycji amerykańskiej pieśni”. Początkowo w ogóle nie komentował tego wyróżnienia, a następnie obiecał, że pojawi się osobiście na ceremonii w Sztokholmie. Kilka dni później okazało się, że jednak nie przyjedzie do Szwecji ze względu na inne zobowiązania. W tej sytuacji dostarczył do Szwedzkiej Akademii swoje przemówienie, które zostało odczytane na gali.

"

Bardzo przepraszam, że nie mogłem zjawić się osobiście, ale zapewniam, że jestem z wami duchem. Jestem zaszczycony, że przyznano mi to prestiżowe wyróżnienie. To coś, o czym nigdy nie marzyłem (…). Gdyby ktoś powiedział mi kiedyś, że otrzymam Nobla, powiedziałbym, że mam na to takie same szanse jak na wylądowaniu na Księżycu – napisał Dylan. "

Jego piosenkę „A Hard Rain's A-Gonna Fall” zaśpiewała Patti Smith. Artystka była tak zestresowana, że w pewnym momencie zapomniała nawet tekstu utworu, za co wszystkich przeprosiła.

Poniżej możecie zobaczyć też całą ceremonię. 

Więcej: