Wanda Kwietniewska świętuje urodziny

Wanda Kwietniewska świętuje urodziny ons.pl

Wokalistka urodziła się 8 lipca 1957 roku w Przywidzu. Poznajcie kilka ciekawostek na temat jej życia i twórczości.

Wanda Kwietniewska jest nie tylko piosenkarką, ale też kompozytorką i autorką tekstów. Już w szkole średniej zaczęła interesować się sztuką. Po maturze rozpoczęła naukę na Wydziale Piosenkarskim w Studium Sztuki Estradowej w Poznaniu. W 1979 roku dołączyła do grupy wokalnej Vist, która później przekształciła się w zespół Skandal. Od 1980 roku kapela nosiła nazwę Lombard. 

Lombard

W 1982 roku zespół wydał album „Śmierć dyskotece!”, na którym Kwietniewska zaśpiewała takie piosenki jak: „Na skróty do piekła”, „Ekspres stąd do nieba”, „O jeden dreszcz”, „Koszmarna kołysanka”, a także wraz z Grzegorzem Stróżniakiem i Małgorzatą Ostrowską tytułową „Śmierć dyskotece!”. Krążek zyskał miano „Złotej Płyty” (sprzedał się w nakładzie 400 tysięcy egzemplarzy). Z grupą wokalistka rozstała się w 1983 roku.

Banda i Wanda

Kwietniewska postanowiła założyć własny zespół - Banda i Wanda. Jego skład tworzyli: Marek Raduli, Jacek Krzaklewski, Andrzej Tylec i Henryk Baron. Na debiutanckiej płycie pt. „Banda i Wanda” znalazły się takie przeboje jak: „Hi-Fi” czy „Nie będę Julią”. 

Wkrótce potem kapela została poproszona o napisanie piosenek do serialu „Siedem życzeń” oraz musicalu „Żeglując w dobry czas” Katarzyny Gaertner. W 1985 roku ukazał się drugi album pt. „Mamy czas” z takimi hitami jak: „Kochaj mnie miły”, „Para goni parę” i tytułowy „Mamy czas”. 

Wanda i Banda

W drugiej połowie lat 80. zespół zawiesił działalność, a Kwietniewska zajęła się karierą solową. Wydała album pt. „Własna Kalifornia”. W 1991 roku wraz z grupą Lombard nagrała jubileuszową płytę „Największe przeboje: ’81-’91”. W 1993 roku Wokalistka reaktywowała kapelę Banda i Wanda, czego efektem jest płyta „Wanda z Bandą i bez Bandy”. W kolejnych latach formacja ponownie zawiesza działalność, a w 2000 roku Kwietniewska założyła zespół Wanda i Banda. Kapela wydała kilka albumów i wciąż koncertuje.

Życzymy jej wszystkiego najlepszego!

Więcej: