Urodziny Pawła Stasiaka z Papa D

Urodziny Pawła Stasiaka z Papa D Tomasz Kaniewski

Paweł Stasiak - lider zespołu Papa D. - urodził się 19 listopada 1967 roku w Łodzi. Z tej okazji przypominamy największe przeboje grupy.

Paweł Stasiak od najmłodszych lat interesował się muzyką. Pierwsze kroki na scenie stawiał w zespole muzyczno-tanecznym Gawęda. W 1980 roku wystąpił w jednym z odcinków programu „Studio Gamma”. Następnie uczęszczał do Państwowej Szkoły Baletowej w Warszawie. Przez kilka lat pracował w Rozgłośni Harcerskiej. Początkowo jeździł z zespołem Papa Dance w trasy koncertowe jako członek ekipy technicznej. W styczniu 1986 roku został wokalistą grupy. 

Kiedy grupa zakończyła działalność jako Papa Dance, Stasiak postawił na karierę solową. Wydał płyty „Mr. Dance”, „Pozdrowienia dla Papa Dance” i „Życzenia”. W 1996 roku dostał się na Wydział Produkcji Telewizyjnej i Filmowej w Łodzi. Był kierownikiem produkcji wielu programów telewizyjnych, a także współwłaścicielem agencji statystów. Firma obsługiwała plany filmowe m.in. „Pianisty”. 

Od 2003 roku Paweł Stasiak ponownie występuje z reaktywowanym zespołem Papa Dance, który w 2007 roku zmienił nazwę na Papa D.

Zespół Papa Dance wylansował wiele przebojów, które możecie usłyszeć na antenie Radia ZET Gold.

Na pierwszej płycie grupy zatytułowanej po prostu „Papa Dance” znalazł się utwór „Pocztówka z wakacji”. Słowa tej piosenki napisał Wojciech Filipowski.

Z tego samego krążka pochodzi piosenka „Kamikadze Wróć!”. Autorem słów tej kompozycji jest również Filipowski.

W 1986 roku grupa wydała album pt. „Poniżej krytyki”. Jednym z hitów, który się na nim pojawił jest „Naj story”. 

Rok 1988 przyniósł płytę „Nasz ziemski Eden”. Pochodzi z niej utwór „Nasz Disneyland”. Tekst tej piosenki napisał Jan Sokół.

Pierwszym krążkiem nagranym po wznowieniu działalności zespołu był „1 000 000 Fanek nie mogło się mylić”. Znalazła się na nim piosenka „Czarny śnieg”.

Ostatnią płytą, którą zespół wydał już jako Papa D., była „Papa Loves Dance”. Krążek ukazał się w 2003 roku i zawierał covery przebojów z lat 80. jak: „Sunshine Reggae” czy „Tora Tora”, „I Like Chopin”.

W kwietniu 2015 roku mieliście okazję zobaczyć niezwykły koncert Papa D. na krakowskim dworcu PKP. Sprawdźcie, jak się bawiliśmy.

Zespół Papa D. wystąpił też na koncercie Lato ZET i Dwójki w lipcu 2015 roku w Toruniu, a 3 września Paweł Stasiak był gościem na prezentacji nowej ramówki Radia ZET Gold.

Pawłowi Stasiakowi życzymy „Sto lat!”. 

Więcej: