Ujawniono testament Davida Bowie

Ujawniono testament Davida Bowie ons.pl

Artysta zmarł 10 stycznia 2016 roku - dwa dni po 69. urodzinach. W końcu poznaliśmy szczegóły dotyczące jego ostatniej woli.

Majątek Davida Bowie został wyceniony na 100 milionów dolarów. Większość tej kwoty muzyk zapisał swojej żonie i dzieciom. Co ciekawe, w swoim testamencie, który został oficjalnie odczytany 29 stycznia 2016 roku w Nowym Jorku, poprosił, żeby jego ciało zostało skremowane na wyspie Bali, a prochy rozsypane zgodnie z buddyjskim rytuałem.

David Bowie zmarł po długiej walce z nowotworem. Swoją ostatnią wolę spisał już w 2004 roku. W dokumencie zaznaczył, że jeśli z jakichś powodów kremacja na Bali nie będzie możliwa, prosi, żeby zrobiono to w jakimś innym możliwym miejscu, a prochy przewieziono na indonezyjską wyspę. Według aktu zgonu ciało artysty zostało skremowane 12 stycznia 2016 roku w New Jersey. Bowie prosił, żeby nie organizowano pogrzebu.

Zgodnie z wolą wokalisty, jego żona Iman otrzyma nowojorski apartament, a dzieci Duncan Jones (syn z pierwszego małżeństwa) i Alexandria Jones dostaną po 25% majątku. Bowie zapisał także 2 miliony dolarów swojej wieloletniej asystentce Corinne Schwab oraz milion dolarów niani, która opiekowała się jego córką Alexandrią.

Sukces Blackstar

David Bowie zmarł dwa dni po premierze nowej płyty. Album „Blackstar” od trzech tygodni jest najpopularniejszym krążkiem w Wielkiej Brytanii. W pierwszej dziesiątce znajdują się także jego inne wydawnictwa: „Best Of Bowie” (3. miejsce), „Nothing Has Changed” (5. miejsce), „Hunky Dory” (9. miejsce) i „The Rise And Fall Of Ziggy Stardust And The Spiders From Mars” (10. miejsce). W top 40 jest aż 12 płyt tego artysty. Podobny sukces odniósł jedynie Elvis Presley.

Okładkę albumu „Blackstar” zdobi czarna gwiazda na białym tle. Firma Barnbrook, która stoi za tym projektem, zdecydowała się na bezpłatne udostępnienie grafiki wszystkim fanom zmarłego artysty. 

"

Barnbrook uwielbiał współpracę z Davidem Bowie. Był po prostu jednym z najbardziej inspirujących i życzliwych ludzi, jakich poznaliśmy. W duchu otwartości i aby go upamiętnić, zdecydowaliśmy się udostępnić niektóre elementy grafiki z płyty „Blackstar” do darmowego pobrania - napisali właściciele firmy. "

Jednocześnie podkreślili, że za darmo z grafiki korzystać mogą tylko prywatni użytkownicy. 

fot. materiały promocyjne

„Blackstar” ukazał się 8 stycznia 2016 roku w dniu 69. urodzin Davida Bowie. Płytę promował utwór tytułowy, którego fragmenty wykorzystano w serialu „The Last Panthers”. Drugim singlem został „Lazarus”. Premiera teledysku do tej piosenki odbyła się na dzień przed wydaniem krążka.

Więcej: