Tina Turner świętuje 76. urodziny

Tina Turner świętuje 76. urodziny ons.pl

26 listopada 1939 roku w Brownsville (Stany Zjednoczone) urodziła się Tina Turner. Z okazji urodzin wokalistki przypominamy jej największe przeboje.

Tina Turner urodziła się jako Anna Mae Bullock. Do zmiany imienia przekonał ją mąż Ike Turner. Już jako nastolatka zaczęła karierę muzyczną. Śpiewała w klubach rythm & bluesowych w St. Louis. To tam spotkała swojego przyszłego męża, który występował w zespole Kings of Rythm. Zaproponował jej dołączenie do grupy. Wokalistka szybko stała się gwiazdą. W 1960 roku wylansowała przebój „A Fool in Love”. 

Wkrótce zespół zmienił nazwę na The Ike & Tina Turner Revue. W 1966 roku nagrał utwór „River Deep, Mountain High”. Piosenkę wyprodukował Phil Spector. To dzięki tej kompozycji grupa zdobyła popularność zwłaszcza w Wielkiej Brytanii.

W kolejnych latach ich nagrania nie radziły sobie najlepiej. Ike miał problemy narkotykowe i alkoholowe, co doprowadziło do rozpadu małżeństwa. Kariera Tiny nie układała się dobrze, jednak w 1979 roku spotkała menedżera Rogera Daviesa. Dzięki niemu wystąpiła m.in. przed koncertami Roda Stewarta i The Rolling Stones. Wkrótce podpisała kontrakt z wytwórnią Capitol Records. Jej pierwszy singiel „Let's Stay Together” to cover utworu Ala Greena. Piosenka podbiła listy przebojów na całym świecie. 

W czerwcu 1984 roku Tina Turner wydała płytę „Private Dancer”. Pochodzi z niej hit „What's Love Got to Do with It”. Był to jej pierwszy utwór, który dotarł do 1. miejsca listy przebojów w Stanach Zjednoczonych. Kompozycja znalazła się na 309. pozycji w rankingu magazynu „Rolling Stone” na „500 Największych Przebojów Wszech Czasów”. 

Utwór tytułowy z albumu „Private Dancer” skomponował Mark Knopfler z zespołu Dire Straits. Piosenka trafiła na 7. miejsce amerykańskiej listy przebojów i 26. w Wielkiej Brytanii. W teledysku Tina Turner wcieliła się w rolę tancerki. 

W 1985 roku nagrała piosenkę „We Don't Need Another Hero” na potrzeby filmu „Mad Max pod Kopułą Gromu”. W roli głównej wystąpił Mel Gibson, a obok niego zagrała Tina Turner.

Na albumie „Break Every Rule” wydanym w 1986 roku znalazł się przebój „What You Get Is What You See”. Nowa wersja piosenki ukazała się na płycie „Tina Live in Europe”.

W 1989 roku ukazał się krążek „Foreign Affair”. Piosenkę tytułową napisał Tony Joe White i wyprodukował ją wraz z Rogerem Daviesem.

Jednak największym przebojem z tej płyty jest utwór „The Best”. Jako pierwsza utwór ten w 1988 roku nagrała Bonnie Tyler. W 1992 Tina Turner nagrała nową wersję zatytułowaną „(Simply) The Best”.

W 1996 roku nagrała album „Wildest Dreams”, na którym znalazła się piosenka „Goldeneye”. Utwór został stworzony na potrzeby filmu o przygodach Jamesa Bonda o tym samym tytule. Singiel skomponowali Bono i The Edge z zespołu U2. 

Które piosenki Tiny Turner lubicie najbardziej?

Więcej: