The Rolling Stones zagra po raz pierwszy na Kubie

The Rolling Stones zagra po raz pierwszy na Kubie ons.pl

Legendarny brytyjski zespół poinformował, że w marcu 2016 roku zagra swój pierwszy koncert w Hawanie. Będzie to prawdziwy przełom, ponieważ muzyka Stonesów przez wiele lat była na Kubie zakazana.

Zespół The Rolling Stones postanowił poszerzyć swoją trasę koncertową po Ameryce Łacińskiej i zdecydował, że zagra na Kubie. Występ odbędzie się 25 marca 2016 roku w kompleksie Ciudad Deportiva. Wstęp będzie bezpłatny. Zobaczcie plakat zapowiadający to wydarzenie.

Koncert Stonesów to prawdziwy przełom. Do tej pory żaden brytyjski zespół rockowy nie zagrał na Kubie. 

"

W czasie naszej długiej kariery graliśmy w wielu niesamowitych miejscach, ale koncert w Hawanie będzie przełomowym wydarzeniem dla nas i, miejmy nadzieję, naszych kubańskich przyjaciół - napisali muzycy w oficjalnym komunikacie.

"

Podobno grupa planowała ten koncert od kilku miesięcy. Muzycy zapowiadają, że w czasie show wykonają swoje największe klasyczne przeboje, ale specjalnie dla kubańskiej publiczności przygotują też kilka niespodzianek. W organizacji występu pomogła instytucja Fundashon Bon Intenshon, która wspiera charytatywne projekty związane z edukacją, lekkoatletyką, zdrowiem i turystyką. Próbuje także walczyć z ubóstwem. W koncert zaangażował się też Instytut Muzyki Kubańskiej.

Występ zostanie sfilmowany, a jego reżyserią zajmie się Paul Dugdale. Mężczyzna współpracował już ze Stonesami w 2013 roku przy okazji dokumentu „The Rolling Stones: Sweet Summer Sun - Hyde Park Live”. Nakręcił także filmy koncertowe Coldplay, Eda Sheerana, Adele i One Direction.

Show The Rolling Stones to największy koncert na Kubie od czasu rewolucji w 1959 roku. Wtedy to władze zakazały słuchania muzyki rockowej, ponieważ uznano ją za narzędzie amerykańskiego imperializmu. Stopniowo zezwalano jednak na organizowanie małych, nieoficjalnych wydarzeń muzycznych. W 2009 roku pod hasłem „Pokój bez granic” wystąpił tam kolumbijski piosenkarz Juanes.

W ramach normalizacji stosunków prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama złoży historyczną wizytę na Kubie w dniach 21-22 marca 2016 roku, czyli trzy dni przed koncertem Stonesów.

Zespół The Rolling Stones występuje obecnie w Ameryce Południowej. Grupa została objęta tam dodatkową ochroną po tym, jak mężczyzna pracujący przy organizacji koncertu w Argentynie został zastrzelony.

Więcej: