Tego nie wiedziałeś o świątecznych przebojach [CIEKAWOSTKI]

Tego nie wiedziałeś o świątecznych przebojach [CIEKAWOSTKI] ons.pl

Wszyscy je znamy i śpiewamy. Bez nich nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodzenia. Poznajcie 10 ciekawostek o świątecznych przebojach wszech czasów.

1. Do They Know It's Christmas?

Piosenkę napisali Bob Geldof i Midge Ure w 1984 roku. Do jej zaśpiewania zaprosili wielu znanych artystów. Wśród nich był Boy George z zespołu Culture Club. W dniu, kiedy miał on nagrać swoje partie wokalne, przebywał w Nowym Jorku. Niestety zaspał na samolot i aby się nie spóźnić, musiał wynająć Concorde’a. 

2. Merry Xmas Everybody

Utwór „Merry Xmas Everybody” w 1973 roku napisali wokalista grupy Slade - Noddy Holder oraz basista Jim Lea. Nagrano go w nowojorskim studiu Record Plant. W tym samym miejscu nad płytą „Mind Games” pracował wtedy John Lennon. Brytyjska organizacja PRS for Music szacuje, że tę piosenkę słyszało 42% populacji na całym świecie. 

3. White Christmas

Jedną z najpopularniejszych wersji tej piosenki jest ta w wykonaniu Binga Crosby’ego. Podobno jest to jeden z najlepiej sprzedających się singli wszech czasów. Kupiono go w ponad 100 milionach egzemplarzy. Utwór ten zakończył wojnę w Wietnamie w 1975 roku. Użyto go jako radiowy kod, który dał znak do ewakuacji Wietnamczyków. 

4. Happy Xmas (War Is Over)

Tak naprawdę nie jest to piosenka o świętach, a protest song. Yoko Ono i John Lennon sprzeciwiali się wojnie w Wietnamie i właśnie w ten sposób chcieli wyrazić swoje niezadowolenie. Po sukcesie utworu „Imagine” artysta zdał sobie sprawę, że lepiej jest „dodawać polityczny przekaz do odrobiny miodu”.

5. Driving Home for Christmas

Utwór ukazał się w 1986 roku. Skomponował go sam Chris Rea. Artysta napisał tę piosenkę kilka lat wcześniej. Powstała w czasie podróży z Londynu, kiedy wraz z żoną utknął w korku. Jechał wtedy do Middlesborough.

6. Last Christmas

Utwór ukazał się w 1984 roku. Piosenka nigdy nie dotarła do 1. miejsca brytyjskiej listy przebojów. Teledysk do „Last Christmas” został nakręcony w Szwajcarii. Co ciekawe, jest to ostatni klip, w którym możemy zobaczyć George’a Michaela bez brody.

7. Have Yourself A Merry Little Christmas

Piosenkę napisali Hugh Martin i Ralph Blane. Po raz pierwszy została wykonana w 1944 roku. Utwór można usłyszeć w musicalu „Spotkamy się w St. Louis”. Słowa tej kompozycji różnią się od oryginalnych. Początkowo miały one brzmieć: „Have Yourself A Merry Little Christmas, it may be your last”, czyli „Obyś miał wesołe Święta. To mogą być twoje ostatnie”.

8. Mistletoe And Wine

Utwór powstał na potrzeby musicalu „Scraps”, który był adaptacją baśni Hansa Christiana Andersena „Dziewczynka z zapałkami”. Po raz pierwszy sztukę można było zobaczyć w 1976 roku w londyńskim teatrze Orange Tree. Kilka lat później powstała filmowa adaptacja sztuki, w której piosenkę „Mistletoe And Wine” zaśpiewała Twiggy, która wcieliła się w rolę prostytutki.

9. Rudolph The Red Nosed-Reindeer

Piosenkę napisał Johnny Marks. Utwór doczekał się wielu interpretacji. Zaśpiewali go m.in.: Bing Crosby, Billy May, Dean Martin, Paul Anka czy Paul McCartney. Początkowo singiel o reniferze z czerwonym nosem został odrzucony, ponieważ uznano, że czerwony nos jest symbolem alkoholizmu. 

10. Rockin’ Around The Christmas Tree

Ten świąteczny przebój skomponował Johnny Marks. W 1958 roku nagrała go Brenda Lee. Wokalistka miała wtedy zaledwie 13 lat! Cover tej kompozycji nagrali m.in.: Bill Haley & His Comets, Cyndi Lauper, Chicago i Green Day.

Która historia zaskoczyła Was najbardziej?

Więcej: