Tego nie wiedziałeś o Freddiem Mercurym

Tego nie wiedziałeś o Freddiem Mercurym RICHARD YOUNG / Rex Features/EAST NEWS

Freddie Mercury zmarł 24 lata temu - 24 listopada 1991 roku w Londynie. Przez wiele lat był frontmanem zespołu Queen. Uznawany jest za jednego z najlepszych wokalistów wszech czasów. Poznajcie 10 mniej znanych faktów z jego życia. 

Freddie Mercury urodził się 5 września 1946 w Stone Town na Zanzibarze jako Farrokh Bulsara. Jednak na początku współpracy z grupą Queen postanowił zmienić nazwisko. Uważał, że „Mercury” na cześć rzymskiego boga jest bardziej medialne. Wraz z zespołem wylansował wiele przebojów. Wśród najbardziej znanych są: „Bohemian Rhapsody”, „Somebody to Love”, „We Are the Champions” czy „We Will Rock You”. O jego życiu napisano już wiele. Sprawdźcie, czego jeszcze nie wiecie. 

1. Uważał, że nie jest dobrym pianistą.

Z tego powodu bał się grać na żywo „Bohemian Rhapsody”. Twierdził, że zepsuje cały występ. W kolejnych latach coraz rzadziej nagrywał piosenki z wykorzystaniem fortepianu, dzięki czemu nie musiał stresować się na koncertach i mógł swobodnie poruszać się po scenie.

2. Nie lubił jeździć na rowerze.

Mimo że nagrał piosenkę „Bicycle Race”, w której śpiewa: „I want to ride my bicycle. I want to ride it where I like” („Chcę jeździć na moim rowerze, chcę jeździć tam, gdzie lubię”), rzeczywistość była zupełnie inna. 

"

Z tego, co pamiętam, on w ogóle nie lubił jeździć na rowerze. O ile w ogóle go miał. O wiele bardziej lubił jeździć Rolls Royce’em - wspominał Brian May. "

3. Uważał, że Queen to najbardziej kłótliwy zespół na ziemi.

W 1974 roku w wywiadzie dla „Melody Maker” Mercury stwierdził, że kłótnie w grupie są na porządku dziennym.

"

Mamy tendencję do tego, że dobrze pracujemy pod presją czasu. Ale czy to się udaje? Cóż, jesteśmy jednym z najbardziej kłótliwych zespołów na ziemi. Rzucamy się sobie do gardeł stwierdził. "

O byciu pod presją napisał nawet piosenkę „Under Pressure”, którą Queen nagrał z Davidem Bowiem.

4. Nie chciał nosić aparatu na zęby.

Freddie obawiał się, że gdyby wyprostował sobie zęby, zmieniło by to brzmienie jego głosu. Uznał, że wygląd jest w tej sytuacji mniej ważny.

"

Nie podobają mi się moje zęby. Poza tym jestem doskonały - powiedział.  "

5. Lubił występować, kiedy był zdenerwowany.

Po emocjonalnym konflikcie był w najlepszej formie. Tak było na przykład na koncercie w Milton Keynes Bowl, kiedy to pokłócił się ze swoim ówczesnym partnerem. Mężczyzna ugryzł Freddiego w rękę tak mocno, że na jego dłoni zostały ślady zębów i Mercury mocno krwawił.

6. Bardzo kochał swoje koty.

Uwielbiał je tak bardzo, że kiedy wyjeżdżał w trasę koncertową, dzwonił do domu, żeby z nimi porozmawiać. Miał również ich portrety. Zadedykował im płytę „Mr. Bad Guy”. Napisał:

"

Dla moich kotów: Jerry’ego, Toma, Oscara i Tiffany oraz wszystkich miłośników kotów na całym świecie.  "

7. Tworzył w niecodziennych sytuacjach.

Jego asystenci zawsze musieli mieć przy sobie kartkę i długopis, bo nigdy nie wiadomo było, kiedy wymyśli nową piosenkę. Słowa do utworu „Life Is Real” wymyślił, kiedy leciał samolotem. Z kolei „Crazy Little Thing Called Love” napisał w czasie kąpieli.

8. Freddie był nieśmiały.

Mimo że w czasie koncertów był prawdziwym zwierzęciem scenicznym, jego znajomi twierdzą, że w życiu prywatnym był bardzo nieśmiały. Podobno to dlatego rzadko udzielał wywiadów.

9. Freddie przyjaźnił się z Michaelem Jacksonem

Muzycy planowali nawet współpracę.

"

Michael często przychodził na nasze koncerty i tak właśnie się zaprzyjaźniliśmy. Pomyślcie tylko, że mogłem nagrać z nim utwór „Thriller”! - wspominał Mercury.  "

Jackson i Freddie mieli przygotowane 3 kompozycje, ale do ich nagrania nigdy nie doszło. 

10. Nagrał The Show Must Go On za pierwszym razem.

Kiedy Freddie pracował nad przebojem „The Show Must Go On”, zmagał się z ostrym zapaleniem płuc. Zespół nie był pewien, czy wokalista poradzi sobie ze śpiewem. Wtedy Mercury wypił trochę wódki i powiedział:

"

Zrobię to, do cholery! "

A potem nagrał utwór za pierwszym razem. Posłuchajcie, jak brzmi efekt końcowy.

Dzień przed śmiercią Mercury wydał oświadczenie dotyczące stanu zdrowia. 

"

W związku z licznymi doniesieniami prasowymi w ciągu ostatnich dwóch tygodni pragnę poinformować, że test na HIV był pozytywny i jestem chory na AIDS. Uważałem za właściwe utrzymać tę informację w tajemnicy, aby chronić swoją prywatność.  "

Freddie Mercury zmarł  24 listopada 1991 roku w Londynie. 

Więcej: