Ta znana piosenka z 1978 roku jest najbardziej radosnym utworem na świecie - twierdzą naukowcy.

Ta znana piosenka z 1978 roku jest najbardziej radosnym utworem na świecie - twierdzą naukowcy. EAST NEWS

Dlaczego naukowcy orzekli, że to właśnie ten legendarny kawałek jest najbardziej radosny? Chodzi o tempo. Właśnie z tego powodu większość popowych numerów nie poprawia nam nastroju.

Naukowcy znaleźli najbardziej radosny utwór na świecie. Chodzi o bardzo znany kawałek z 1978 roku - "Don't Stop Me Now" grupy Queen. Specjaliści z Uniwersytetu w Groningen w Holandii pod przewodnictwem neurologa Jacoba Jolija postanowili zbadać, które piosenki podnoszą poziom szczęścia słuchających ich osób. Zbadali 126 kawałków z różnych gatunków, które powstały w ciągu ostatnich 50 lat. Aby ocenić poziom radości opracowali formułę uwzględniającą częstotliwość BMP - czyli po prostu miarę tempa utworu. Nie chodziło jednak tylko o to, by tempo było jak najwyższe - nie powinno przekraczać 150 uderzeń, bo powyżej tego poziomu słuchacze zaczynają odczuwać napięcie.

W ten sposób wyłoniono listę utworów o najwyższym średnim tempie, które następnie zaprezentowano grupie dwóch tysięcy osób. Zadaniem badanych było wskazanie piosenki, która najbardziej ich uszczęśliwia. Okazało się, że najczęściej wskazywanym kawałkiem był wspomniany wcześniej utwór Queen. Tempo tego kawałka mieści się w przedziale 140-150 uderzeń na minutę. Jacob Jolij powiedział:

"

Wyczucie odpowiedniej piosenki to sprawa osobista. Muzyka jest związana z emocjami i uczuciami, które bardzo silnie determinują to, co będzie nam poprawiać humor, a co nie. Istnieje jednak kilka kryteriów, które kompozytor może rozważyć, kiedy tworzy utwór: motyw liryczny, klucz muzyczny i tempo.

"

Jak widać Freddie Mercury miał świetne wyczucie, kiedy tworzył ten kawałek. Dziś, 38 lat po opublikowaniu numeru, nadal jest niezwykle popularny - a do tego jeszcze okazuje się, że najbardziej uszczęśliwia ludzi. Cóż, wynika z tego, że Freddie miał nie tylko genialny głos, ale też wiedział, co przyniesie słuchaczom radość.

"Don't Stop Me Now" pochodzi z szóstego albumu Queen, zatytułowanego "Jazz".

Lubicie ten utwór?

Więcej: