Suzanne Vega świętuje urodziny

Suzanne Vega świętuje urodziny KAROLINA MISZTAL/REPORTER/EAST NEWS

Wokalistka urodziła się 11 lipca 1959 roku w Santa Monica w Kalifornii. Znana jest przede wszystkim z przeboju „Luka”. Czego jeszcze o niej nie wiecie?

Rodzice Suzanne Vegi rozwiedli się wkrótce po jej urodzeniu. Kiedy miała dwa i pół roku, jej rodzina przeprowadziła się do Nowego Jorku. W wieku 9 lat zaczęła pisać wiersze, a kiedy skończyła 14, skomponowała pierwszą piosenkę. Uczyła się w prestiżowej szkole High School of Performing Arts, a następnie studiowała taniec. Dyplom uzyskała w 1977 roku.

Początek kariery

Jej przygoda z muzyką rozpoczęła się w latach 80. Często występowała w Greenwich Village, a w 1984 roku podpisała kontrakt z wytwórnią fonograficzną. Jej debiutancki album zatytułowany po prostu „Suzanne Vega” ukazał się w 1985 roku. Krążek zdobył pozytywne recenzje krytyków i w Wielkiej Brytanii zyskał status platynowej płyty. Singlem promującym została piosenka „Marlene on the Wall”, do której powstał teledysk. 

Wielki sukces

Jej drugi studyjny album „Solitude Standing” ukazał się 1 kwietnia 1987 roku. Jest to jej najlepiej oceniana płyta w karierze. Pochodzi z niej przebój „Luka”. Utwór trafił na 3. miejsce listy przebojów w Stanach Zjednoczonych. Artystka otrzymała za tę kompozycję trzy nominacje do nagrody Grammy. W klipie do tego singla wystąpił aktor Jason Cerbone, który został wybrany spośród ponad 90 chętnych. Zdjęcia kręcone były w Nowym Jorku. Zobaczcie ten klip.

Następne płyty Suzanne Vegi były mieszanką muzyki folk i nowoczesnych brzmień. Jej ostatnia płyta „Tales from the Realm of the Queen of Pentacles” ukazała się w 2014 roku. 

Teatr

Vega i Duncan Sheik napisali sztukę „Carson McCullers Talks About Love” opowiadającą o życiu amerykańskiej pisarki Carson McCullers. Jej premiera odbyła się w 2011 roku. Suzanne i Duncan otrzymali za nią nominację do nagrody Drama Desk.

Życzymy jej wszystkiego najlepszego!

Więcej: