Stroje Prince’a sprzedane na aukcji

Stroje Prince’a sprzedane na aukcji ons.pl

Koszulę i kurtkę z filmu „Purple Rain” można było kupić za pośrednictwem portalu eBay. Nabywcy zapłacili za nie o wiele więcej niż się tego spodziewano.

Licytację zorganizował dom aukcyjny Hollywood Auction z Los Angeles. Odbyła się ona w piątek 1 lipca 2016 roku. Trafiły na nią ubrania Prince’a z kultowego filmu „Purple Rain”. Szacowano, że koszula z kołnierzykiem z wysokim stanem, warstwowym przodem, perłowymi guzikami i plisowanymi mankietami może zostać sprzedana za 5 tysięcy dolarów. Okazało się jednak, że dla kolekcjonerów ma ona dużo większą wartość. Kupiono ją za 96 tysięcy dolarów, czyli ponad 380 tysięcy złotych. Tyle samo zapłacono za sztruksową motocyklową kurtkę (czarna w biały wzór), która ma skórzane mankiety i perłowe guziki. Jej cena wywoławcza wyniosła 6 tysięcy dolarów (ok. 23 tysiące złotych). 

Ubrania były własnością makijażystki, która pracowała na planie produkcji „Purple Rain”. Później przekazała stroje swojemu rodzeństwu i to ono postanowiło sprzedać je na aukcji. Przedstawiciele Hollywood Auction przyznali, że mieli wystawić je na licytację w kwietniu jeszcze przed śmiercią Prince’a.

"

Niestety to był zbieg okoliczności, że muzyk akurat wtedy zmarł. Prawdopodobnie jedną z najbardziej charakterystycznych rzeczy, z których Prince jest znany, to właśnie „Purple Rain”. To temu zawdzięcza swoją karierę. Prawdopodobnie dzięki temu zostanie zapamiętany na zawsze. Mieć tak niezwykły i ważny kawałek w swoim dorobku to naprawdę niesamowita okazja - zaznaczył Joe Maddalena w wywiadzie z dziennikiem „The Guardian”. 

"

Na aukcji można było także kupić wysokie zamszowe buty na obcasach, które Prince zakładał w czasie koncertów. Ich cena wywoławcza wynosiła 10 tysięcy dolarów. Ostatecznie kupiono je za 17 920 dolarów (ok. 70 tysięcy złotych). Z kolei inna biała koszula, w której muzyk grał w czasie trasy „Purple Rain Tour” sprzedała się za 32 tysiące dolarów (ok. 127 tysięcy złotych), a naszyjnik z teledysku do piosenki „Diamonds and Pearls” - za 8 320 dolarów (ok. 33 tysiące złotych).

Na tej samej licytacji można było również kupić przedmioty związane z innym hollywoodzkimi produkcjami. Znalazły się tam m.in.: buty bokserskie, które miał na sobie Sylvester Stallone w filmie „Rocky 2”, oryginalny scenariusz „Star Wars” z 1975 roku, peleryna Christophera Reeve'a z „Superman 3” czy krzesło reżyserskie Stevena Spielberga z „Powrotu do przyszłości”.

Kilka dni wcześniej na aukcji w Los Angeles żółtą gitarę Prince’a kupił właściciel zespołu futbolu amerykańskiego Indianapolis Colts. Zapłacił za nią 137 500 dolarów, czyli ponad pół miliona złotych. Na tej samej licytacji sprzedano kosmyk włosów Davida Bowie. Z kolei koszula poplamioną krwią Johna Lennona osiągnęła cenę  31 tysięcy funtów, czyli ponad 160 tysięcy złotych, a za ponad 100 przedmiotów należących do Whitney Houston zapłacono ponad 500 tysięcy dolarów (ok. 2 miliony złotych).

Zapłacilibyście aż tyle za tego typu pamiątki?

Więcej: