Sting świętuje 64. urodziny

Sting świętuje 64. urodziny Wikimedia Commons

Sting urodził się 2 października 1951 roku w Wallsend w Wielkiej Brytanii. Jest multiinstrumentalistą, wokalistą, kompozytorem i gitarzystą w zespole The Police.

Sting właściwie nazywa się Gordon Matthew Sumner. Wychowywał się w roboczej dzielnicy  Newcastle w Anglii. Już jako mały chłopiec marzył o karierze muzycznej. Współpracował z lokalnymi zespołami jazzowymi takimi jak: Phoenix Jazzmen, Last Exit czy The Newcastle Big Band. Jednak dopiero występy z grupą The Police przyniosły mu sukces. Kapela powstała w 1977 roku. Jej pierwszy skład oprócz Stinga tworzyli perkusista Stewart Copeland i gitarzysta Henry Padovani, którego szybko zastąpił Andy Summers.

Sting w The Police

Zespół zdobył popularność w latach 80., a jego najpopularniejsze utwory to „Every Breath You Take”, „Roxanne” czy „Message in a Bottle”. W 1983 roku The Police rozpadł się, a Sting rozpoczął karierę solową. Pierwszą płytę zatytułowaną „The Dream of the Blue Turtles” wydał w 1985 roku. W sumie (wraz z The Police i solowo) otrzymał 16 nagród Grammy, 3 Brit Awards, Złotego Globa, Emmy oraz 3 nominacje do Oscara w kategorii „Najlepsza piosenka”. 

Sting jako aktor

Sting jest również aktorem. Po raz pierwszy wystąpił w filmie „Quadrophenia” w 1979 roku. Pojawił się też w takich produkcjach jak: „Oblubienica Frankensteina”, „Burzliwy poniedziałek”, „Porachunki” czy „Film o pszczołach”. Artysta bardzo często angażuje się w akcje charytatywne. Wspiera m.in. organizację Amnesty International i Fundację Ochrony Lasów Tropikalnych. W 2003 roku ukazała się jego autobiografia pt. „Broken Music: A Memoir”. 

Od kilku lat Sting jest właścicielem posiadłości w Toskanii. Niedawno zaskoczył gości swojej rezydencji akustycznym koncertem, na którym zagrał przebój „Every breath you take”. 

thisdayinmusic.com/ka

Więcej: