Stevie Wonder świętuje urodziny

Stevie Wonder świętuje urodziny ons.pl

Muzyk urodził się 13 maja 1950 roku w Saginaw w Stanach Zjednoczonych. Na koncie ma wiele przebojów. Przypominamy najpopularniejsze z nich.

Stevie Wonder, a właściwie Stevland Hardaway Judkins, to wokalista, kompozytor i multiinstrumentalista. Jest niewidomy od urodzenia. Swój pierwszy kontrakt płytowy podpisał, kiedy miał 11 lat. W całej swojej karierze sprzedał ponad 100 milionów płyt na całym świecie i zdobył 25 nagród Grammy. W 1983 roku został wprowadzony do Songwriters Hall of Fame, a sześć lat później do Rock and Roll Hall of Fame. Nagrał ponad 30 utworów, które trafiły do pierwszej dziesiątki amerykańskiej listy przebojów. Oto największe hity Wondera:

Superstition

Utwór napisał i wyprodukował w 1972 roku Stevie Wonder. Był to pierwszy singiel promujący album „Talking Book”, który ukazał się w październiku tego samego roku. Piosenka „Superstition” opowiada o tym, jak niebezpieczne jest wierzenie w przesądy. W tekście utworu autor wymienił kilka najpopularniejszych z nich, m.in.: przechodzenie pod drabiną, rozbicie lustra, które przynosi pecha na 7 lat czy liczbę 13. Kompozycja trafiła na 1. miejsce listy przebojów w Stanach Zjednoczonych, w Wielkiej Brytanii była 11. W 2004 roku magazyn „Rolling Stone” sklasyfikował ten singiel na 74. pozycji w rankingu na „500 Największych Przebojów Wszech Czasów”. 

You Are the Sunshine of My Life

Z tej samej płyty pochodzi hit „You Are the Sunshine of My Life”. Utwór znalazł się na szczycie listy przebojów w Stanach Zjednoczonych. Wonder otrzymał za niego nagrodę Grammy w kategorii „Najlepsze Wykonanie Pop Wokalisty”. Co ciekawe, pierwsze wersy singla śpiewanie są nie przez Stevie’go, ale przez Jima Gilstrapa i Glorię Barley. Magazyn „Rolling Stone” umieścił tę piosenkę na 281. pozycji rankingu na „500 Największych Przebojów Wszech Czasów”.

Sir Duke

Utwór pochodzi z albumu „Songs in the Key of Life”, który ukazał się w 1976 roku. Piosenka znalazła się na 1. miejscu listy przebojów w Stanach Zjednoczonych i 2. w Wielkiej Brytanii. Artysta napisał ją na cześć Duke’a Ellingtona - muzyka jazzowego, który zmarł w 1974 roku. Słowa utworu odnoszą się także do takich postaci jak: Count Basie, Glenn Miller, Louis Armstrong i Ella Fitzgerald.

Part-Time Lover

Piosenka powstała latem 1985 roku. Znalazła się ona na 20. studyjnym albumie Stevie’go Wondera zatytułowanym „In Square Circle”. W nagraniu utworu udział wzięli również Luther Vandross, była żona Wondera Syreeta Wright i Philip Bailey z zespołu Earth, Wind and Fire. Tekst utworu opowiada o parze, która oszukuje i zdradza. Mężczyzna i kobieta robią wszystko, aby utrzymać swój romans w sekrecie. Są kochankami „w niepełnym wymiarze godzin”. 

I Just Called to Say I Love You

Utwór pochodzi z 1984 roku i znalazł się na ścieżce dźwiękowej do filmu „The Woman in Red”. Singiel został sklasyfikowany na 1. miejscu amerykańskiej listy przebojów. Podobny sukces odniósł w Wielkiej Brytanii. Na szczycie tamtejszej listy przebojów utrzymał się aż 6 tygodni. Za tę piosenkę Wonder otrzymał Złotego Globe’a oraz Oscara w kategorii „Najlepsza piosenka oryginalna”. Był też nominowany do nagrody Grammy. 

I Wish

Piosenka znalazła się na albumie „Songs in the Key of Life”, który ukazał się we wrześniu 1976 roku. Utwór opowiada o dzieciństwie artysty. Muzyk przywołuje wspomnienia lat 50. i 60., kiedy był małym chłopcem i dorastał w trudnych okolicznościach. Mimo że żył w ubóstwie, z nostalgią przypomina sobie tamte dni i chciałby, żeby jeszcze wróciły. Jak śpiewa w piosence, to były czasy, w których jego największym zmartwieniem było to, jaką zabawkę dostanie pod choinkę. W 1977 roku Wonder otrzymał za tę kompozycję nagrodę Grammy w kategorii „Najlepszy wokal R&B”.

Isn't She Lovely?

Utwór pochodzi z tej samej płyty. Wonder napisał go, żeby uczcić urodziny swojej córki Aishy. Mimo że piosenka była bardzo popularna i często grały ją rozgłośnie radiowe, to jednak nigdy nie udało jej się trafić na amerykańską listę przebojów. 

Który przebój Wondera lubicie najbardziej?

Więcej: