Samochód Johna Lennona trafi na aukcję

Samochód Johna Lennona trafi na aukcję ons.pl

Muzyk kupił pojazd w sierpniu 1971 roku. Licytacja auta odbędzie się we wrześniu w Londynie.

John Lennon kupił 1956 Austin Princess na potrzeby filmu promującego jego nowy album „Imagine”, który ukazał się w 1971 roku. Fotele samochodu zostały wymienione na fotele z samolotu i, jak podkreślają organizatorzy aukcji, są one zamontowane do dziś. Kupujący otrzyma również oryginalne dokumenty rejestracyjne pojazdu oraz akt własności z podpisem Lennona. 

Auto zostało przekazane na rzecz Austin Rock & Roll Car Museum w Teksasie w 2008 roku przez poprzedniego właściciela Miltona Verreta, a teraz dochód z jego sprzedaży ma zostać przeznaczony na cele charytatywne. Część pieniędzy otrzyma UNICEF, a także fundacje Make A Wish America i Dell Children’s Medical Center.

Licytacja organizowana przez RM Sotheby ma odbyć się 7 września 2016 roku w Londynie. Dom aukcyjny szacuje, że pojazd może zostać kupiony za 190-265 tysięcy funtów, czyli nawet ponad milion złotych. 

Pamiątki związane z zespołem The Beatles cieszą się dużym zainteresowaniem. Koszula poplamioną krwią Johna Lennona została sprzedana za 31 tysięcy funtów, czyli ponad 160 tysięcy złotych. W lutym na jednej z licytacji sprzedano najdłuższy zachowany kosmyk włosów Johna Lennona. Został ścięty we wrześniu 1966 roku w czasie kręcenia filmu „How I Won the War”. Kupił go Paul Fraser - kolekcjoner pamiątek z Wielkiej Brytanii. Mężczyzna wydał na niego 35 tysięcy dolarów, czyli ok. 140 tysięcy złotych. Z kolei w listopadzie 2015 roku na aukcji organizowanej przez dom aukcyjny Julien’s kupiono gitarę Johna Lennona za 2,4 mln dolarów. 

Zapłacilibyście aż tyle za tego typu przedmioty?

Więcej: