Rok temu zmarł Joe Cocker

Rok temu zmarł Joe Cocker ons.pl

Muzyk zmarł 22 grudnia 2014 roku w Stanach Zjednoczonych. Na koncie ma wiele niezapomnianych przebojów. Przypomnijmy sobie najbardziej znane z nich.

Joe Cocker właściwie miał na imię John. Idolami, którzy wpłynęli na jego twórczość, byli Ray Charles i Lonnie Donegan. Po raz pierwszy na scenie wystąpił w wieku 12 lat. W 1960 roku stworzył grupę The Cavaliers. Zespół szybko jednak się rozpadł, więc wokalista kontynuował muzyczną przygodę z innymi kapelami, a potem solowo. Na przestrzeni lat Cocker wylansował wiele hitów. Przedstawiamy niektóre z nich.

With a little help from my friend

Przełomem w jego karierze okazała się piosenka „With a Little Help from My Friends”, którą w oryginale zaśpiewali Beatlesi. Wersja Cockera jest zupełnie inna, o wiele wolniejsza. Na gitarze zagrał sam Jimmy Page z zespołu Led Zeppelin. Artysta wykonał ten utwór w czasie festiwalu Woodstock w 1969. Zobaczcie ten występ. 

Piosenka znana jest także dzięki serialowi „Cudowne lata”.

Tonight

Piosenka pochodzi z płyty „Across from Midnight”, która ukazała się w 1997 roku. Napisali ją Max Carl i Greg Sutton.

Unchain My Heart

Utwór w oryginale wykonał Ray Charles. W 1987 roku swoją wersję nagrał Joe Cocker i zamieścił ją na albumie o tym samym tytule. Piosenka dotarła do 17. miejsca brytyjskiej listy przebojów. 

Summer In The City

Tę piosenkę w oryginale wykonał zespół The Lovin' Spoonful. Znalazła się ona na albumie „Hums of the Lovin' Spoonful”, który ukazał się w 1966 roku. Cover tego utworu w wykonaniu Cockera trafił na płytę „Have a Little Faith” wydaną w 1994 roku.

Could You Be Loved

To utwór Boba Marleya, który ukazał się w 1980 roku na płycie „Uprising”. Swoją wersję tej kompozycji Cocker zamieścił na krążku „Across from Midnight” wydanej w 1997 roku.

Night Calls

Piosenkę skomponował Jeff Lynne. Znalazła się ona na albumie o tym samym tytule wydanym w 1991 roku.

You Are So Beautiful

Piosenkę napisali Billy Preston i Bruce Fisher i to Preston jako pierwszy nagrał ten utwór. Trafił on na płytę „The Kids & Me” wydaną w 1974 roku. Z kolei wersja Cockera ukazała się na albumie „I Can Stand a Little Rain”.

Noubliez Jamais

Utwór skomponowali Jim Cregan i Russ Kunkel. Znalazł się on na płycie „Across from Midnight”, która ukazała się w 1997 roku.

Never Tear Us Apart

Ten singiel nagrał australijski zespół INXS. Joe Cocker stworzył cover tej kompozycji w 2002 roku. Trafił on na płytę „Respect Yourself”.

You Can Leave Your Hat On

Tę kompozycję w oryginale wykonał Randy Newman. Kilka lat później cover nagrał Joe Cocker i zamieścił go na płycie „Cocker”. Piosenka trafiła na ścieżkę dźwiękową filmu „9 i pół tygodnia”.

Które przeboje Joe Cockera lubicie najbardziej?

Więcej: