Rok temu zmarł Demis Roussos

Rok temu zmarł Demis Roussos Fotek/REPORTER/PIOTR FOTEK/EAST NEWS

Grecki piosenkarz zmarł 25 stycznia 2015 roku w Atenach. Miał 69 lat. Przypominamy jego największe przeboje.

Demis Roussos, a właściwie Artemios Wenduris Rusos, urodził się 15 czerwca 1946 w Aleksandrii. Sławę przyniosły mu zwłaszcza występy solowe, ale współpracował także z różnymi zespołami - The Idols, We Five i Aphrodite's Child. Pomagał także przy tworzeniu płyt Vangelisa - kolegi z grupy Aphrodite's Child. Muzycy skomponowali muzykę do filmu „Rydwany ognia”.

Przeboje Demisa Roussosa

Szczyt kariery solowej Demisa Roussosa przypadł na lata 70. i 80. To właśnie wtedy artysta stworzył największe przeboje. Jednym z nich był „Forever and Ever”. Piosenka pochodzi z albumu o tym samym tytule. Krążek ukazał się w 1973 roku. Utwór tytułowy podbił listy przebojów w wielu krajach na świecie.

Na tej samej płycie znalazł się singiel „My Friend the Wind”. Skomponował go Alec R. Costandinos.

Kolejnym przebojem z tego krążka był „My Reason”

Wśród innych popularnych utworów greckiego wokalisty wymienić należy „Lovely Lady of Arcadia”.

Fani artysty docenili też piosenkę „Someday Somewhere”.

Jednak największym przebojem Demisa Roussosa był utwór „Goodbye, My Love, Goodbye”. Kompozycja podbiła listy przebojów w Niemczech i Szwajcarii. W Austrii dotarła do 2. pozycji, a w Norwegii do 3. Posłuchajcie tego wielkiego hitu.

Demis Roussos nagrywał swoje piosenki w wielu językach. Śpiewał m.in. po japońsku, angielsku, francusku, niemiecku, hiszpańsku i włosku. Dzięki temu popularność zdobył na całym świecie. Wielokrotnie występował w Polsce. Po raz pierwszy mogliśmy go zobaczyć w 1979 roku na festiwalu w Sopocie, jednak utwór wykonał… z playbacku. Zobaczcie ten występ.

Choroba Demisa Roussosa

Wokalista przez wiele lat zmagał się z problemami zdrowotnymi. W latach 80. ważył ponad 140 kilogramów, co stanowiło poważne zagrożenie dla jego zdrowia. Rozpoczął leczenie, pomagali mu też dietetycy. Po jakimś czasie napisał książkę o otyłości. Kiedy zrzucił 50 kg, zachorował na depresję. Na początku XXI wieku wrócił do śpiewania. W 2009 roku ukazała się jego ostatnia płyta pt. „Demis”. Przez kilka lat zmagał się z chorobą nowotworową. Zmarł 25 stycznia 2015 roku w szpitalu w Atenach.

Których przebojów Demisa Roussosa słuchacie najchętniej?

Więcej: