Rodzinny dom Janis Joplin wystawiony na sprzedaż

Rodzinny dom Janis Joplin wystawiony na sprzedaż Everett Collection/EAST NEWS

Obecni właściciele posiadłości chcą ją sprzedać za niebagatelną sumę. Za ile można kupić dom piosenkarki?

Janis Joplin wychowywała się w Port Arthur w Teksasie. To właśnie tam spędziła pierwsze lata swojego życia. Lokalny pośrednik sprzedaży nieruchomości oszacował, że domy znajdujące się w okolicy posiadłości wokalistki można kupić za 70-80 tysięcy dolarów. Według publicznych rejestrów dom piosenkarki warty jest ok. 52,5 tysiąca dolarów (ok. 200 tysięcy złotych). Tymczasem właściciele willi z pięcioma sypialniami i trzema łazienkami chcą sprzedać ją za 500 tysięcy dolarów (prawie 2 miliony złotych), czyli 10 razy więcej niż cena rynkowa.

"

Oczywiście w tym przypadku płaci się za renomę i to, kto mieszkał w tym domu - stwierdziła agentka nieruchomości. "

Diane Fernandez podkreśliła również, że wokół budynku właściciele posadzili żywopłot, żeby uniknąć nieproszonych gości. Mimo to zainteresowanie było bardzo duże.

"

Do właścicieli zgłaszali się ludzie z całego świata: z Europy, a nawet Australii. Niektórzy oferowali nawet, że zapłacą 2 tysiące dolarów za to, że prześpią się na podłodze w sypialni Janis Joplin - wyznała. "

Oni się jednak na to nie godzili. Nie chcą również ujawnić swojego nazwiska.

Sarah Bellian, która jest kuratorką Museum of the Gulf Coast (muzeum poświęcone m.in. Janis Joplin), stwierdziła w wywiadzie z portalem SFGate, że nie sądzi, że ktokolwiek wyda aż tyle pieniędzy na zakup tego domu.

"

W przeciwieństwie do samochodu albo kawałka ubrania czy czegoś, co możesz po prostu ze sobą zabrać, dom jest tam, gdzie jest i nie możesz go przenieść. Taka decyzja musi być więc przemyślana - powiedziała. "

Kobieta uważa również, że posiadłość nie ma zbyt dużej wartości historycznej, bo od czasu, kiedy mieszkała tam Janis Joplin, bardzo wiele się zmieniło. Jedynie drzwi i klamki pozostały niezmienione. Mimo że w muzeum znajduje się wystawa poświęcona artystce, władze nie są zainteresowane kupnem domu.

W grudniu 2015 roku na aukcję trafiło porsche Janis Joplin. Spodziewano się, że nabywca zapłaci za niego 400 000-600 000 dolarów. Tymczasem samochód kupiono za ponad milion dolarów.

Myślicie, że to adekwatna cena za posiadłość, w której mieszkała Janis Joplin?

Więcej: