Robert Plant: Nie pamiętam piosenki zespołu Spirit

Robert Plant: Nie pamiętam piosenki zespołu Spirit Marcin Kaminski/EAST NEWS

Przed sądem w Los Angeles toczy się postępowanie, w trakcie którego okaże się, czy utwór „Stairway To Heaven” jest plagiatem. Podczas kolejnej rozprawy zeznania złożył Robert Plant.

Czy „Stairway To Heaven” to kopia utworu „Taurus” grupy Spirit? Tak właśnie twierdzą członkowie rodziny Randy’ego Craiga Wolfe’a z tego właśnie zespołu. W sądzie na razie trwa przesłuchanie świadków, a podczas kolejnego dnia rozprawy zeznawał wokalista Led Zeppelin - Robert Plant. Muzyk przyznał, że to on przedstawił kolegom twórczość kapeli Spirit. Bardzo spodobała się mu piosenka „Fresh-Garbage”, którą później grali w czasie swoich koncertów. Powiedział jednak, że nie znał innych utworów tego zespołu i nie przypomina sobie, żeby widział ich występ na żywo. 

Jego słowa zaprzeczają temu, co mówił Mark Andes ze Spirit. Muzyk twierdzi, że Plant był na ich koncercie w Birmingham w 1969 roku. Zaraz po nim Robert miał wypadek samochodowy, dlatego uważa, że to mogło niekorzystnie wpłynąć na jego pamięć. Artysta wydawał się szczerym, sympatycznym i najbardziej wiarygodnym członkiem zespołu. Dodał, że nie pamięta piosenki „Taurus”. Wspominał też swoje wyprawy z Johnem Bonhamem do lokalnego klubu.

"

To było bardzo dobre miejsce dla wszystkich muzyków. Była tam wspaniała atmosfera. Nie było zbyt wiele miejsc, do których mogli chodzić ludzie, którzy zupełnie inaczej się ubierali. Ten klub miał naszą energię. Zupełnie inną niż pozostałe puby, do których przychodzili starsi ludzie i rozmawiali o polu, zbiorach i koniach - powiedział.

"

Wokalista opowiedział też o tym, jak rozwijał się jako frontman Led Zeppelin.

"

Wychowywałem się na muzyce takich artystów jak Elvis, Buddy Holly czy Gene Vincent. Ale nigdy nie nauczyłem się grać na instrumentach czy czytać nuty - wyznał. "

Plant bardzo dokładnie wyjaśnił, jak powstała piosenka „Stairway To Heaven”. Zaznaczył, że wbrew temu, co wszyscy myślą, pomysł na utwór zrodził się w Headley Grange, a nie Bron-Yr-Aur.

"

Pewnego wieczoru siedzieliśmy z Jimmy’m Page’em przy ognisku. Ale potem poszedłem do swojego pokoju, żeby popracować nad piosenką, która inspirowana była tradycją celtycką, górami w Walii i terenami duszpasterskimi w Brytanii, które kocham.  "

Muzycy zespołu Led Zeppelin twierdzą, że po kilku dniach przesłuchań, wciąż brakuje dowodów na to, że „Stairway To Heaven” to plagiat. W tej sytuacji wraz z wytwórnią Warner Music poprosili o przerwanie procesu. Podejrzenia, że „Stairway to Heaven” to plagiat pojawiły się w 2014 roku. Wtedy to Michael Skidmore pozwał Led Zeppelin, twierdząc, że intro piosenki łudząco przypomina utwór „Taurus” zespołu Spirit. W lutym 2016 roku Jimmy Page powiedział w sądzie, że jego przebój nie jest plagiatem, bo nigdy wcześniej nie słyszał wspomnianej kompozycji. W kwietniu sędzia uznał jednak, że utwory są na tyle podobne, że można rozpocząć przesłuchania przed ławą przysięgłych.

Jak myślicie, kto wygra sprawę?

Więcej: