Rękopis tekstu piosenki Davida Bowie trafił na aukcję

Rękopis tekstu piosenki Davida Bowie trafił na aukcję ons.pl

To prawdziwa gratka dla wszystkich fanów Davida Bowie. Dokument, który można wylicytować, pochodzi z 1972 roku. Jaka jest jego cena?

Bowie napisał tekst piosenki „The Jean Genie” w latach 70. Utwór trafił na płytę „Aladdin Sane”, która ukazała się w kwietniu 1973 roku. Był to jeden z największych przebojów artysty. Znalazł się na 2. miejscu listy przebojów w Wielkiej Brytanii. Muzyk wymyślił słowa po spotkaniu z aktorką Cyrindą Foxe.

"

Napisałem to w jej mieszkaniu, żeby ją rozbawić. Seksowna dziewczyna - stwierdził później Bowie. "

Tekst odnosi się też w pewnym sensie do przyjaciela artysty - Iggy'ego Popa. Rękopis „The Jean Genie” można kupić na aukcji zorganizowanej przez internetowy dom aukcyjny Paddle 8. Szacuje się, że jego cena osiągnie 50-70 tysięcy dolarów, czyli ponad 250 tysięcy złotych. Zobaczcie, jak wygląda:

(fot. screen z paddle8.com)

Dokument został napisany czarnym długopisem, zawiera tytuł, datę oraz podpis Davida Bowie. Artysta podarował go Nealowi Petersowi - szefowi jego fan klubu w Stanach Zjednoczonych.

"

Z charakterystyczną dla siebie przezornością, Bowie trzymał prawie wszystkie swoje teksty piosenek, notatki i rękopisy, tworząc archiwum, które obejmuje całą jego karierę. W rezultacie, rzadko które pamiątki trafiają na aukcje i tylko kilka ważnych przedmiotów znalazło się na licytacji w ostatnich latach. A to jest jedyny zestaw ręcznie pisanych tekstów, który można kupić na aukcji - reklamują organizatorzy.  "

Aukcja zakończy się 31 marca 2016 roku.

David Bowie zmarł 10 stycznia 2016 roku - dwa dni po 69. urodzinach i premierze płyty „Blackstar”. Płytę promował utwór tytułowy, którego fragmenty wykorzystano w serialu „The Last Panthers”. Drugim singlem został „Lazarus”. Premiera teledysku do tej piosenki odbyła się na dzień przed wydaniem krążka. 

Wielu artystów zdecydowało się upamiętnić Davida Bowie. Hołd oddała mu m.in. Lady Gaga w czasie ceremonii rozdania nagród Grammy 2016 oraz Lorde, która zaśpiewała utwór „Life On Mars” na gali rozdania Brit Awards 2016.

Chcielibyście kupić tego typu pamiątkę?

Więcej: