Reedycja filmu „Absolute Beginners” z Davidem Bowie

Reedycja filmu „Absolute Beginners” z Davidem Bowie ons.pl

Z okazji 30. rocznicy powstania produkcji twórcy zdecydowali, że pokażą niepublikowane dotąd materiały oraz wywiady z aktorami. Co jeszcze przygotowali dla fanów Davida Bowie?

Film „Absolutni debiutanci” (org. „Absolute Beginners”) ukaże się ponownie 25 lipca 2016 roku. Akcja produkcji toczy się w latach 50. w Londynie. Opowiada o przygodach 19-letniego fotografa Colina, który zakochał się w modelce Crepe Suzette. Ona jednak interesuje się jedynie jego zdjęciami. Bowie wcielił się w rolę Vendice'a Partnersa oraz nagrał utwór tytułowy. Po raz pierwszy „Absolute Beginners” trafił na ekrany w kwietniu 1986 roku. 

Z okazji 30. rocznicy premiery produkcji widzowie zobaczą ponad godzinny dokument z wywiadami z Julienem Temple czy producentami Stephenem Wooleyem i Nikiem Powellem. Całość dostępna będzie na DVD, po raz pierwszy na Blu-Ray oraz do pobrania w internecie. Zobaczcie zwiastun tego filmu.

Mural w Bośni

Dzieło upamiętniające zmarłego na początku stycznia wokalistę powstało w Sarajewie. Mural jest pokaźnych rozmiarów. Mierzy 13x10,5 metra. Na pomysł stworzenia dzieła wpadł wokalista Vedad Trbonja, który wyznał, że Bowie był jego duchowym ojcem. Całość wykonali lokalny artysta z Bośni - Enis Cisic oraz malarz Zoran Herceg. Malowidło powstało na murach opuszczonego budynku. Znajduje się ono w dzielnicy potocznie zwanej Sniper Alley, ponieważ było to jedno z głównych miejsc walki w czasie wojny w latach 1992-95. Zobaczcie, jak wygląda ten mural.

Dzieło Cisica i Hercega odnosi się do przebojów Davida Bowie „Fashion” i „Heroes?”. Znajduje się na nim napis „Fashion changes, but you’ll always be my heroes” (Moda się zmienia, ale wy zawsze będziecie moimi bohaterami). Mural został odsłonięty w sobotę 28 maja 2016 roku. W wydarzeniu uczestniczyło wielu fanów artysty.

Bowie interesował się wojną domową w Bośni i Hercegowinie. W 1994 roku muzyk kupił obraz namalowany przez Petera Howsona, który przedstawiał scenę gwałtu na muzułmańskiej kobiecie z Bośni.

David Bowie zmarł 10 stycznia 2016 roku po 18-miesięcznej walce z nowotworem. Jego odejście poruszyło całe muzyczne środowisko. Wielu artystów zdecydowało się upamiętnić artystę. Hołd oddała mu m.in. Lady Gaga w czasie ceremonii rozdania nagród Grammy.

W lipcu tego roku w dokumencie „The People's History Of Pop” pojawi się kilka jego niepublikowanych dotąd piosenek. W produkcji usłyszymy m.in. demo utworu „Space Oddity” z 1969 roku z alternatywną wersją tekstu. W serialu znajdzie się też singiel „The Laughing Gnome” z 1967 roku w zupełnie innej wersji, a także cover przeboju Franka Sinatry „My Way”. 

Wiadomo także, że wkrótce powstanie balet z interpretacją utworów Davida Bowie. Przygotuje go Music Hall w Detroit (Stany Zjednoczone). Przedstawienie będzie wykonane na wzór rock-opery, a jego premiera zapowiedziana jest na 18 czerwca 2016 roku. 

Podoba Wam się mural poświęcony Davidowi Bowie?

Więcej: