„Przestańcie używać naszych piosenek”. Muzycy protestują przeciwko politykom

„Przestańcie używać naszych piosenek”. Muzycy protestują przeciwko politykom screen z youtube.com/LastWeekTonigh

W ostatnich tygodniach wielu artystów apelowało do Donalda Trumpa, żeby przestał używać ich piosenek podczas wieców wyborczych. Żeby wyrazić swój sprzeciw, postanowili nagrać nawet specjalny utwór.

W programie „Last Week Tonight with John Oliver” emitowanym w amerykańskiej telewizji pojawiło się wielu znanych muzyków, którzy postanowili zaprotestować przeciwko politykom, którzy bez zgody wykorzystują ich piosenki w czasie kampanii wyborczych. Artyści podkreślają, że nie chcą być kojarzeni z żadnym obozem politycznym. 

"

Jeżeli muzycy chcą pożyczyć swoje utwory politykom, to jest to w porządku. Ale to nie jest OK, kiedy oni po prostu biorą sobie piosenki bez zgody. Tak się dzieje przy okazji każdych wyborów i to jest najwyższy czas, żeby artyści się zjednoczyli i zajęli odpowiednie stanowisko - zapowiedział prowadzący show, John Oliver. "

Piosenkę „Stop Using Our Songs” zaśpiewali tacy artyści jak: Cyndi Lauper, Michael Bolton, Usher, Sheryl Crow, Heart, John Mellencamp, Josh Groban i Dan Reynolds z zespołu Imagine Dragons. Wszyscy zgodnie podkreślają, że również ta kompozycja nie może być wykorzystana w żadnej kampanii.

"

- To ta pora roku, kiedy zaczyna się kampania. Machacie, przemawiacie, kiedy wszędzie wokół fruwają białe balony, ale dostrzegamy, że coś jest nie tak i to zaszło za daleko. Więc prosimy was teraz: przestańcie korzystać z naszych piosenek - śpiewają wokaliści.

- Na tym polega udzielanie licencji, więc zadzwońcie do mojego wydawcy. Gdybym chciał, żeby nie płacono mi za występy, zamieszczałbym utwory na Spotify - dodają Usher i Groban. "

Posłuchajcie tego specjalnego utworu.

W ostatnim czasie muzycy najczęściej apelowali do Donalda Trumpa. Dwukrotnie robił to zespół Queen, którego piosenka „We Are The Champions” została wyemitowana na konwencji wyborczej Partii Republikańskiej w Cleveland. 

"

Jesteśmy sfrustrowani powtarzającym się nieuprawnionym wykorzystaniem naszej piosenki, mimo naszego poprzedniego wniosku o zaniechanie, który najwidoczniej został zignorowany przez pana Trumpa i jego sztab wyborczy. Zespół Queen nie chce, żeby jego muzyka była kojarzona z jakimkolwiek nurtem lub kampanią polityczną w jakimkolwiek kraju - zaznaczyli członkowie Queen. "

Wcześniej do Donalda Trumpa zwracali się również m.in. The Rolling Stones, Adele, Steven Tyler z Aerosmith, Neil Young, a także Elton John.

Myślicie, że muzycy mają rację?

Więcej: