Prywatna kolekcja sztuki Davida Bowie trafi na aukcję

Prywatna kolekcja sztuki Davida Bowie trafi na aukcję ons.pl

Zanim przedmioty zostaną sprzedane, będzie można je zobaczyć na wystawach na całym świecie. Szacuje się, że ich wartość sięga 13 milionów funtów.

Kolekcję dzieł sztuki należącą do Davida Bowie będzie można zobaczyć po raz pierwszy w historii. Wybrane przedmioty zostaną pokazane na specjalnej wystawie zatytułowanej „Bowie/Collector”. Zostanie ona pokazana w Londynie, Nowym Jorku, Los Angeles i Hong Kongu. Na koniec - 10 listopada 2016 roku - całość trafi na licytację zorganizowaną przez dom aukcyjny Sotheby’s. 

Zbiór składa się z 400 przedmiotów. Wśród nich jest ponad 200 obrazów namalowanych przez najważniejszych brytyjskich artystów XX wieku: Franka Auerbacha, Damiena Hirsta, Henry’ego Moore czy Grahama Sutherlanda. Zostaną one sprzedane podczas 3-częściowej aukcji, a eksperci szacują, że ich cena sięgnie 13 milionów funtów, czyli prawie 70 milionów złotych.

"

Kolekcja sztuki Davida była napędzana przez jego osobiste zainteresowanie i złożona z pasji. On zawsze szukał i zachęcał do wypożyczania jego zbiorów. Uwielbiał dzielić się dziełami, które miał w swojej pieczy. Chociaż jego rodzina z powodów sentymentalnych zachowa najważniejsze przedmioty, to jednak jest to najwyższy czas, żeby pozwolić innym podziwiać i docenić jego kolekcję, którą tak uwielbiał - powiedział przedstawiciel rodziny artysty.

"

Sztuka, moda i teatr od zawsze były częścią życia Davida Bowie. Właściciele firmy Sotheby’s podkreślają, że mimo to praktycznie wszystkie działa sztuki trzymał w ukryciu. Oliver Barker zaznaczył również, że kolekcja „była eklektyczna, spontaniczna i miała zaniżoną wartość, ale oferuje ona wgląd w unikalny i osobisty świat jednego z największych twórczych duchów XX wieku”.

Wystawę „Bowie/Collector” będzie można zobaczyć w następujących terminach:

  • 20.07-9.08 Londyn
  • 20-21.09 Los Angeles 
  • 26-29.09 Nowy Jork 
  • 12-15.10 Hong Kong

David Bowie zmarł 10 stycznia 2016 roku - dwa dni po 69. urodzinach i premierze płyty „Blackstar”. Album promował utwór tytułowy, którego fragmenty wykorzystano w serialu „The Last Panthers”. Drugim singlem został „Lazarus”. Premiera teledysku do tej piosenki odbyła się na dzień przed wydaniem krążka. 

Chcielibyście zobaczyć dzieła sztuki należące do Davida Bowie?

Więcej: