Proces Led Zeppelin: sąd nieprzychylny wnioskowi Page'a i Planta

Proces Led Zeppelin: sąd nieprzychylny wnioskowi Page'a i Planta Polaris/EAST NEWS

Sąd odrzucił wniosek Led Zeppelin o odszkodowanie za ogromne koszty, jakie ponieśli w procesie o plagiat „Stairway To Heaven”. Co dalej zrobią Robert Plant i Jimmy Page?

Choć sprawa plagiatu „Stairway To Heaven zakończyła się w czerwcu na korzyść Led Zeppelin, to jednak właśnie okazało się, że Robert Plant i Jimmy Page mają inne powody do zmartwień. Sąd odrzucił ich wniosek o odszkodowanie za koszty, które zespół poniósł w związku z rozprawą. Na pomoc prawników, ekspertyzy czy orzeczenia muzycy legendarnej formacji wydali niebagatelną sumę 800 tysięcy dolarów, czyli grubo ponad 3 miliony złotych.

Muzycy Led Zeppelin wnioskowali o odszkodowanie tuż po zakończeniu procesu. Jako podstawę przyjęli założenie, że pozew grupy Spirit był niedorzeczny i zmierzał przede wszystkim do tego, by znieważyć legendarne Led Zeppelin. Na orzeczenie sądu w sprawie wniosku Page i Plant czekali do 8 sierpnia. Niestety, sędzia R. Gary Klausner prośbę odrzucił. Wytłumaczył to faktem, iż utwory „Stairway To Heaven” i „Taurus” są na tyle podobne, że autorzy pozwu mieli mocne podstawy, by dochodzić przed sądem swoich praw.

Proces pomiędzy Led Zeppelin a grupą Spirit rozpoczął się w połowie maja 2016 roku i zakończył miesiąc później. Ława przysięgłych stwierdziła, że mimo wyraźnego podobieństwa fragmentów „Stairway To Heaven” i „Taurus” nie ma mowy o plagiacie. Oto obydwa utwory – dla porównania.

W tej chwili nie wiadomo, jakie zamiary mają członkowie Led Zeppelin. Ani oni, ani ich reprezentanci po wczorajszym orzeczeniu nie wydali jeszcze żadnego oświadczenia. Można jednak przypuszczać, że nie pozostawią tej sprawy bez odzewu. Czy zapowiada się kolejny spór?

Więcej: