Płyta „Hunky Dory” Davida Bowie trafiła na licytację

Płyta „Hunky Dory” Davida Bowie trafiła na licytację ons.pl

Na jednej z internetowych aukcji można kupić wyjątkową pamiątkę związaną z Davidem Bowie. Jest to wczesna wersja krążka „Hunky Dory”.

Płyta, która trafiła na aukcję, to naprawdę rzadki okaz. Był to prekursor promocyjnego krążka, który ukazał się w limitowanej edycji 500 egzemplarzy. Znajduje się na nim 7 utworów: „Oh! You Pretty Things”, „Eight Line Poem”, „Kooks”, „Queen Bitch”, „Quicksand”, „Bombers” i „It Ain’t easy”. 

Kolekcjonerzy podkreślają, że płyta jest cenna z wielu powodów. Zawiera ona m.in. listę utworów ręcznie napisaną przez Davida Bowie. Ponadto na krążek trafiła piosenka „Bombers”, której nie znajdziemy na oryginalnej wersji „Hunky Dory”. Kompozycja ukazała się dopiero 19 lat później - w 1990 roku. 

Płyta przez wiele lat należała do Micka Ronsona, który był gitarzystą w zespole Davida Bowie. Następnie muzyk przekazał ją w ręce rodziny i przyjaciół aż w 1973 roku krążek trafił do obecnego właściciela - Dennisa Grahama. 

"

To, jak zostałem właścicielem płyty, to całkiem śmieszna historia. To nagranie otrzymał mój sąsiad od matki Micka Ronsona, a następnie on dał mi je w zamian za butelkę piwa! Trzymałem je przez te wszystkie lata i to jest nieprawdopodobne, że jest ono teraz tyle warta! - powiedział mężczyzna. "

Zobaczcie, jak wygląda ta cenna płyta.

(fot. screen ze strony auction.catawiki.com)

Krążek można wylicytować na internetowej aukcji Catawiki. Szacuje się, że jego cena może sięgnąć 60 tysięcy euro, czyli ponad 250 tysięcy złotych. 

„Hunky Dory” to czwarty studyjny album Davida Bowie. Wydawnictwo ukazało się w grudniu 1971 roku. Na płycie znalazły się m.in. przeboje „Changes” i „Life on Mars?”.

To nie jedyna pamiątka związana ze słynnym wokalistą, która trafiła na licytację. Na internetowej aukcji eSolidar można kupić zapis nutowy piosenki „Blue Jean” wraz z dwiema fotografiami artysty. W marcu 2016 roku na sprzedaż trafił z kolei rękopis kompozycji „The Jean Genie”. Dokument został napisany czarnym długopisem, zawiera tytuł, datę oraz podpis Davida Bowie. Artysta podarował go Nealowi Petersowi - szefowi jego fan klubu w Stanach Zjednoczonych.

David Bowie zmarł 10 stycznia 2016 roku - dwa dni po 69. urodzinach i premierze płyty „Blackstar”. Album promował utwór tytułowy, którego fragmenty wykorzystano w serialu „The Last Panthers”. Drugim singlem został „Lazarus”. Premiera teledysku do tej piosenki odbyła się na dzień przed wydaniem krążka. 

Więcej: