Płyta Davida Bowie na 1. miejscu w Stanach Zjednoczonych

Płyta Davida Bowie na 1. miejscu w Stanach Zjednoczonych ons.pl

„Blackstar” to pierwszy album w dorobku artysty, który trafił na szczyt listy najpopularniejszych krążków w USA. Płyta ukazała się 8 stycznia 2016 roku - 2 dni przed śmiercią wokalisty.

Album ★, czyli „Blackstar” zawiera 7 kompozycji. Płytę promował singiel o tym samym tytule, który można usłyszeć także w serialu „The Last Panthers”. Na dzień przed premierą krążka ukazał się klip do utworu „Lazarus”, który wyreżyserował Johan Renck. Wydawnictwo od początku zbierało pozytywne recenzje. Magazyn „Entertainment Weekly” ogłosił, że „Blackstar” jest już jedną z najlepszych płyt 2016 roku. Po śmierci Davida Bowie był to jeden z najchętniej kupowanych albumów w Wielkiej Brytanii.

Okazuje się, że krążek podbił również rynek w Stanach Zjednoczonych. Magazyn „Billboard” ogłosił, że „Blackstar” trafił na 1. miejsce listy najchętniej kupowanych albumów w USA. Nie udało się to wcześniej żadnej płycie tego artysty. Do tej pory najwyżej notowana była „The Next Day” (2. miejsce) w 2013 roku. W sumie 7 jego krążków znalazło się w pierwszej dziesiątce zestawienia: „Let's Dance” (4. miejsce w 1983), „Changesonebowie” (10. miejsce w 1976), „Station to Station” (3. miejsce w 1976), „Young Americans” (9. miejsce w 1975), „David Live” (8. miejsce w 1974) i „Diamond Dogs” (miejsce 5. w 1974).

Jeden ze współpracowników Davida Bowie wyznał, że artysta planował nagranie kolejnej płyty. Skomponował już nawet 5 nowych utworów. Być może ukażą się one na pośmiertnym wydaniu albumu.

Bowie na banknocie

Fani wokalisty chcieliby go upamiętnić w jakiś wyjątkowy sposób. W internecie pojawiła się petycja skierowana do władz Wielkiej Brytanii, w której apelują o stworzenie specjalnego 20-funtowego banknotu z wizerunkiem Davida Bowie. Wiosną ma pojawić się nowy banknot, ale władze nie ogłosiły jeszcze, czyja podobizna się na nim znajdzie. Być może petycja fanów przyniesie pozytywny skutek?

fot. screen z change.org

Konstelacja Davida Bowie

Muzyk został upamiętniony również w inny sposób. Stacja radiowa Radio Brussels i obserwatorium MIRA Public Observatory postanowili nazwać siedem gwiazd tworzących kształt błyskawicy imieniem Davida Bowie. Konstelacja przypomina piorun namalowany na twarzy muzyka w trakcie sesji fotograficznej na okładkę albumu „Aladdin Sane” z 1973 roku.

David Bowie zmarł 10 stycznia 2016 roku. Przez 18 miesięcy walczył z chorobą nowotworową. Jego śmierć poruszyła wiele gwiazd światowej muzyki. Artyści zamieszczali w internecie wpisy, w których wspominali wokalistę. Jego rodzina podziękowała wszystkim za okazane wsparcie i poprosiła o uszanowanie prywatności w tym trudnym dla nich czasie.

Więcej: